Video un Audio

Dokumentālais kino  mūsdienās kalpo kā spēcīgs instruments apziņas izmainīšanai un paplašināšanai, rāmju nojaukšanai un planetāra mēroga problēmu izgaismošanai tādos cilvēcei būtiskos jautājumos, kā vides piesārņojums, dažāda veida nevienlīdzība un citos.

TAKA redakcija piemeklēja ieskatam vairākas dokumentālas filmas, kuras nes sevī atslēgas, kodus uz eksistenciāliem jautājumiem, kuri rodas cilvēkam, kas iet savu garīgās atmošanās ceļu. ja vēlies ieteikt video materiālu, sazinies ar mums. Paldies!

Filmas ir atrodamas www.youtube.com brīvā piekļuvē angļu valodā (kā arī ar tulkojumiem vai subtitriem krievu valodā).

 Četras daļas „Iekšējās pasaules, ārējās pasaules”  

 

„Inner Worlds, Outer World”

Filmu radītāji un to mājas lapa: AwakenTheWorldFilm, www.awakentheworld.com.

Pirmā daļa. „Iekšējās pasaules, ārējās pasaules. Ākāša” („Inner Worlds, Outer Worlds. Akasha”)

Ākāša – Nesaredzamais, Nekas vai Tukšums, kas piepilda kosmisko vakuumu. Svētie, gudrie, jogi un citi meklētāji, ieskatījušies sevī, iepazina vienota vibrācijas avota esamību, kas ir visu zinātnisko un garīgo pētījumu objekts. Kad mēs apzināmies vienīgo garīgās pieredzes avotu, kā mēs varam teikt „mana reliģija”, „mans Dievs” vai „manas zināšanas”?

 

Otrā daļa. „Iekšējās pasaules, ārējās pasaules. spirāle” („Inner Worlds, Outer Worlds. The Spiral”)

Pitagoriešu filozofs Platons alegoriski norādīja uz zelta atslēdziņas esamību, kura apvieno visus Visuma noslēpumus. Ikviens zinātnieks, kurš dziļi pēta Visumu, un katrs mistiķis, kurš dziļi ieskatījies sevī, galu galā saskaras ar vienu un to pašu – Sākotnējo spirāli.

Trešā daļa. „Iekšējās pasaules, ārējās pasaules. Čūska un lotoss” („Inner Worlds, Outer Worlds. The Serpent and the Lotus”)

Spirāle bieži tiek attēlota čūskas formā, lejupejošā plūsmā. Savukārt putns vai ziedošais lotosa zieds simbolizē augšup vērsto plūsmu jeb Transcendento. Senās tradīcijas apgalvo, ka cilvēks var kļūt par tiltu, kas iet no ārējā uz iekšējo, no rupjā uz smalko, no zemākajām čakrām uz augstākajām čakrām.

Ceturtā daļa. „Iekšējās pasaules, ārējās pasaules. ārpus domāšanas” („Inner Worlds, Outer Worlds. Beyond Thinking”)

Mēs dzīvojam savu dzīvi, meklējot laimi un brīvību “ārpusē”, it kā tās būtu preces. Mēs kļūstam par savu vēlmju un tieksmju vergiem. Tas viss ir – Maya – ilūzija, bezgalīga formu spēle. Nav nekā slikta, ja vēlamies apgaismību un laimi, bet mums ir svarīgi saprast, ka tos nevar atrast ārpusē.

 

divas daļas “Samādhi”

“Samadhi”

Filmu radītāji un to mājas lapa: AwakenTheWorldFilm, www.awakentheworld.com.

Pirmā daļa. „Samādhi. Maya, Ilūzija par sevi” („Samadhi. Maya, the Illusion of the Self”)

Samādhi – sens sanskrita vārds, kuram nav mūsdienu ekvivalenta. Tāpēc, kā atzīmē autors, filmas veidošana par Samādhi nav viegls uzdevums, jo Samādhi norāda uz to, ko nevar izteikt prāta līmenī. Viņš saka: „Šī filma ir tikai mana personīgā iekšējā ceļojuma ārējā izpausme. Mērķis – iedvesmot jūs iepazīt savu patieso dabu.”

Filma saprotamā un pieejamā veidā skaidro sarežģītas lietas:

  • Kas ir mūsu pasaules uztveres pamatā?
  • Kas tu esi?
  • Kādi ir sāpju cēloņi?
  • Kas ir ilūzija?

 

Otrā daļa. „Samādhi. Tas nav tas, ko jūs domājat” („Samadhi. It’s Not What You Think”)

Dižiem seniem un mūsdienu garīgiem skolotājiem ir kopīga ideja par to, ka mūsu esības dziļākā patiesība nepieder nevienai konkrētai reliģijai vai garīgām tradīcijām. To var atrast katra cilvēka Sirdī.

 

Rona Frike (Ron Fricke) neverbālā filma „Baraka” („Baraka”), 1992

Vārds „baraka” arābu valodā nozīmē „svētība”. Sūfisma mācību kontekstā „baraka” nozīmē „dzīvības elpa”.

Filmā, kura tapusi 14 mēnešu laikā 24 pasaules valstīs, ir parādīta kadru un attēlu sērija, visattālākās vietas uz planētas, apsverot nozīmes, kuras dzimst kultūru krustojumā. Iegremdējieties pasaulē, kas ir kā vienots elpojošs organisms, piepildīts ar rosību, dabas mieru, kaislībām un pazemību.

Rona Frike (Ron Fricke) neverbālā filma „SamsĀra” („Samsara”), 2011

Projekts, kas turpina attīstīt tēmas, kuras režisors izvirzīja filmā „Baraka”, bet ar akcentu uz cilvēka dzīves cikliskumu. Šī filma ir pārsteidzošs ceļojums apkārt pasaulei: no svētām zemēm un dabas katastrofu zonām līdz rūpnieciskajiem objektiem un dabas brīnumiem. Filma – meditācija, filma–pārdomas par dzīvi, nāvi un pārdzimšanu.

 

Jannsa Artisa Bertrāna (Yann Arthus-Bretrand) un Luka Bessona (Luc Besson) darbs „ZEME – mūsu mājas” („Home”)

(www.youtube.com ir pieejama latviešu valodā)

Filma-aicinājums sajust Zemi, ieraudzīt tās skaistumu, trauslumu un „palīgā” saucienu… Filma tiek izplatīta bez maksas. „Peļņa, ko mēs sagaidām no filmas, netiek aprēķināta dolāros vai eiro, bet gan to cilvēku skaitā, kuri noskatīsies filmu un aizdomāsies,” sacīja Janns Artiss Bertrāns. Pārdomu un iedvesmojošiem skatiem bagātā dokumentālā filma apkārt mūsu Planētai.