Smaržīgā terapija. Ēterisko eļļu lietošana un receptes

Aromātisko augu dziednieciskās īpašības aizsāka tradīciju, ko izmantoja vairākas civilizācijas tūkstošiem gadu. Tā attīstījās kopā ar medicīnu un zinātni, balstījās uz lietišķu intuīciju un empīriskām zināšanām. Aromterapija ir vispusīgs holistisks ārstniecības veids, kas balstās uz sen zināmo principu par gara un ķermeņa harmoniju. Izmantojot dažādu ēterisko eļļu smalkas kombinācijas, aromterapija uzlabo gan fizisko veselību, gan garīgo un emocionālo labsajūtu.

Lai gan aromterapija ir viena no senākajām dziedināšanas mākslām, īsti populāra tā kļuva samērā nesen, un tas skaidrojams ar neatslābstošo un arvien pieaugošo interesi par „dabiskā ceļa” nozīmi veselības stiprināšanā, nepaļaujoties tikai uz tradicionālo medicīnu vien.

Izmantojamās eļļas un smaržūdeņus tradicionāli iegūst galvenokārt ar tvaika destilāciju, tādējādi maksimāli saglabājot augu dziednieciskās īpašības. Ieelpojot ēteriskās eļļas, smaržvielu molekulas ierosina signālus, kas nonāk smadzeņu emocionālajā centrā – limbiskajā sistēmā. Tai ir sakars ar citām smadzeņu daļām, kas saistītas ar atmiņu, elpošanu un asinsriti, kā arī ar iekšējās sekrēcijas dziedzeriem, kuri regulē hormonu līmeni organismā. Savukārt caur ādu eļļas nonāk kapilāros, kur pēc tam nokļūst vispārējā asinsritē.

Ēterisko eļļu lietošana

„Ēteriskās eļļas veselības uzlabošanai un labsajūtas vairošanai var lietot divējādi – katru atsevišķi vai kopā ar citām eļļām. Pirms terapijas izmantošanas jānoskaidro, kā katra eļļa darbojas un kura konkrētajā gadījumā ir visefektīvākā.

Ēteriskās eļļas ir ļoti smaržīgi un nebūt ne eļļaini augu izvilkumi, kas vairāk līdzinās ūdenim, nevis eļļai. Tās ir gaistošas, viegli iztvaiko, nešķīst ūdenī, bet šķīst augu eļļās, spirtā, vaskā.

Eļļām piemīt antiseptiska iedarbība, un katrai no tām ir savas īpašības un ķīmiskais sastāvs. Tā kā katrā eļļā ir daudz komponentu, tās var lietot dažādos nolūkos.

Arī eļļu iedarbība ķermenī ir daudzveidīga: uzziestas uz ādas, tās ātri iesūcas matu folikulos. Ēteriskās eļļas ātri difundē asinīs vai nokļūst limfā un izplatās pa ķermeni (tas notiek, sākot ar 20 minūtēm līdz vairākām stundām, tālab pēc eļļu izmantošanas kādu laiku nevajadzētu mazgāties dušā).

„Tīras” ēteriskās eļļas nekādā gadījumā nedrīkst klāt uz ādas. Tās jāizšķīdina bāzes eļļā –ar auksto spiešanas metodi iegūtā augstas kvalitātes eļļā, piemēram olīvu vai mandeļu.

Ēteriskās eļļas bez ārsta ieteikuma nedrīkst lietot iekšķīgi. Izmantojamo daudzumu aprēķina kā nesējeļļas procentuālo devu: 0,5–3% atkarībā no veselības stāvokļa. Ja ir jutīga vai alerģiska āda, lietoti medikamenti vai ir grūtniecība, deva nedrīkst pārsniegt 0,5 %. Psiholoģiskos nolūkos lietojams ne vairāk kā 1,5% jeb 3 pilieni uz katriem 10ml (2 tējkarotes) bāzes eļļas.

Lai gan ēteriskās eļļas uzskata par lietošanai drošām, tās tomēr ir koncentrētas vielas, ar kurām jārīkojas piesardzīgi.

 • Nelietojiet nezināmas izcelsmes eļļas.
 • Pirms lietošanas izdibiniet visu iespējamo informāciju par šo eļļu, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus. Piemēram, lavandu nedrīkst jaukt ar vitamīniem, kas satur dzelzi vai jodu!
 • Grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā nelietot timiāna, salvijas, gaultērijas, bazilika, krustnagliņu, kanēļa, fenheļa, jasmīna, kadiķa, rozmarīna, anīsa, piparmētras, muskatsalvijas, raudenes, muskatrieksta, laura, apiņa, baldriāna, estragona un ciedra ēteriskās eļļas. Pirmajos trīs grūtniecības mēnešos nelietot kumelītes, lavandas, rozes un ģerānijas ēteriskās eļļas.
 • Epilepsijas gadījumā nelietot fenheļa, izkopa, salvijas un rozmarīna eļļas.
 • Lietojot homeopātiskas zāles, noskaidrojiet, vai ēteriskās eļļas neietekmē to iedarbību.
 • Ēteriskās eļļas var pievienot tikai pašgatavotai kosmētikai, no dabiskām vielām. Nekad nemēģiniet tās pielikt gatavai kosmētikai! Tās cauri ādai nokļūst asinīs – un nes sev līdz visu to ķīmiju, kas atrodas šajā līdzeklī – tas ir ļoti kaitīgi!
 • Aromaterapiju parasti ieteic kursa veidā – pa 3, 5, 7, 14 vai 21 dienai, ar pārtraukumiem. Kosmētiku ar ēteriskajām eļļām var lietot pastāvīgi.

Izšķir

Maigi iedarbīgās eļļas – nekaitīgas, var lietot lielās devās, diezgan bieži, ilgā laika peroidā. Tās ir greipfrūtu, ciprešu, lavandu, ilang-ilang, mandarīnu, mirru, mirtes, neroli, najuli, pačūliju, pomeranču, kumelīšu, sandalkoka eļļas.

Deva: aromlampai 5 pilieni uz 20 kvadrātmetriem platības, inhalācijai 5 pilieni uz litru karsta ūdens, masāžai 6–10 pilieni uz 15 ml pamateļļas, vannai – 10–12 pilieni.

Stipri iedarbīgās eļļas arī ir nekaitīgas, tomēr to lietošana saistīta ar dažiem ierobežojumiem: mazas devas, ne biežāk kā 1–2 reizes nedēļā, starp mēnesi ilgu kursu jābūt pārtraukumam. Tās ir: kalmju, anīsa, apelsīnu, bazilika, bergamotes, baldriānu, ģerāniju, jasmīnu, kliņģerīšu, kampara, ciedru, citrona, majorāna, melisas, kadiķu, dižegļu, pētersīļu, rožu, rozmarīna, priežu, timiāna, fenheļa, muskatsalvijas, tējaskoka, eikalipta eļļas.

Deva: aromlampai 3–5 pilieni uz 20 kvadrātmetriem platības, inhalācijām 3 pilieni uz 1 litru ūdens, vannai 5 pilieni, masāžai 3–5 pilieni uz 15 ml pamateļļas.

Kairinošās eļļas var izraisīt jutīgas ādas iekaisumu, izsitumus, apsārtumu. Tās ir anīsa, bazilika, nagleņu, ģerāniju, ingvera, kardamona, kanēļa, koriandra, lauru, piparu, ķimeņu eļļas.

Deva: aromlampai 1–2 pilieni uz 20 kvadrātmetriem platības, inhalācijām 1–2 pilieni uz 1 litru karsta ūdens, vannai 1–3 pilieni, masāžai 1–3 pilieni uz 15 ml bāzes eļļas.

Uzmanību! Īpaši kairinošas ir nagleņu, ingvera un kanēļa eļļas.

Toksiskās eļļas satur indīgas vielas, tāpēc lietojamas tikai mazās devās un tikai speciālista uzraudzībā. Tās ir izopa, kampareļļa, tūjas, salvijas eļļa.

Deva: aromlampai 1 piliens uz 20 kvadrātmetriem platības, inhalācijām 1–2 pilieni uz 1 litru karsta ūdens, vannai 1–2 pilieni, masāžai 1–2 pilieni uz 15 ml bāzes eļļas.

Fototoksiskās eļļas nedrīkst lietot pirms sauļošanās (arī solārijā), jo tās var izraisīt pārejošu ādas pigmentāciju. Pēc lietošanas ieteicama 2–3 stundu atpūta. Tās ir apelsīnu, bergamotes, verbēnu, greipfrūtu, lielo zirdzeņu, citronu, mandarīnu eļļa. Deva – pēc lietošanas ieteikumiem.

Jutīguma tests

Izmantojot ēteriskās eļļas masāžai, vispirms jāveic ādas jutīguma tests: 1 pilienu eļļas uzpilina uz vates tampona, ieziež elkoņa iekšpusē vai plaukstas pamatnē, un šo vietu 24 stundas nemitrina. Ja rodas izsitumi vai nieze – eļļu nelieto.

Smaržas tests: eļļa jāpaosta – pārbaudot, vai tās smarža ir patīkama. Ja aromāts nepatīk, eļļu lietot nedrīkst, arī tad, ja tā ieteikta problēmas gadījumā. Ja smarža patīk, eļļu var lietot droši.

Eļļas kvalitāte

Terapijā lietojamām ēteriskajām eļļām jābūt dabiskas izcelsmes un visaugstākās kvalitātes.

Eļļas kvalitāti var noteikt:

 • ēterisko eļļu uzpilinot uz papīra. Ja tā neiztvaiko (paliek taukains traips), tā nav dabiska, bet augu eļļā izšķīdināta ēteriskā eļļa.
 • Ēterisko eļļu iepilinot ūdenī – ja tā veido uz ūdens virsmas plēvi, nevis pilienus, eļļa nav tīra.
 • Ēterisko eļļu uzpilinot uz papīra vai plaukstas. Ja smarža izzūd ātri, eļļa ir atšķaidīta ar spirtu. Tīras eļļas smaržu var sajust līdz 24 stundām.
 • Ēterisko eļļu iepilinot ugunī. Tīra eļļa deg bez čurkstēšanas.

 

Ēterisko eļļu glabāšana

Tīras eļļas savas ārstnieciskās spējas saglabā apmēram divus gadus. Tās jāuzglabā tumšā stikla pudelītē, vēsā, tumšā vietā, tālu no uguns (eļļa viegli uzliesmo). Pudelītei jābūt cieši aizkorķētai (eļļa ir gaistoša).

Maisījums masāžai jāuzglabā cieši aizkorķētā traukā, vēsā, tumšā vietā (augu eļļa oksidē ēterisko eļļu, mazinot tās efektivitāti, tāpēc maksimālais masāžai paredzētais sagatavotās eļļas daudzums ir 100 ml (3–4 procedūrām)).

 

Izmantojamās eļļas

Apsaldējumu ārstēšanai – rozmarīna, lavandas, kumelītes, majorāna eļļa.

Astmas ārstēšanai – ciedra, eikalipta, lavandas eļļa.

Ausu sāpes remdē lavandas un kumelītes eļļa.

No blaugznām atbrīvo rozmarīna un lavandas eļļa.

Bronhītu ārstē ciedra, cipreses, majorāna, priedes eļļa.

Garastāvokļa uzlabošanai – lavandas , sandalkoka eļļa.

Garīgās darbības stimulēšanai – bazilika, lavandas, citrona, rozmarīna, tējaskoka, eikalipta eļļa.

Gremošanas traucējumus mazina kumelītes, piparmētras, citrona un fenheļa eļļa.

Gripu uzveic lavanda, piparmētra, tējaskoks, majorāns, citrons, ciprese, eikalipts.

Imūnsistēmu stimulē lavanda, citrons, tējaskoks.

Meditācijai piemērotākās ir bergamotes, lotosa, vīraka un sandalkoka eļļa.

Menopauzes simptomus atvieglina muskatsalvijas, lavandas, ģerānijas un sandalkoka eļļa.

Miegam – lavandas, kumelīšu, muskatsalvijas eļļa.

Reimatismu un artrītu ārstē rozmarīns, kumelīte, kadiķis, lavanda.

Seksuālās potences uzlabošanai – koriandra, sandalkoka un ilang-ilnag eļļu maisījums.

Pret siena drudzi efektīva ir kadiķa eļļa

Telpu dezinfekcijai – kanēļa, lavandas, citrona, rozmarīna, timiāna, tējaskoka, eikalipta eļļa.

Trauksmi mazina bergamotes, ciedra, kumelītes, ģerānijas, lavandas, sandalkoka, ilang-ilang eļļa.

Varžacis dziedē citrons.

Vēdera aizcietējumu mazina rozmarīns, majorāns, apelsīns, melnie pipari.

Vēdera uzpūšanās gadījumā lietojams baziliks, fenhelis, rozmarīns.

Zobu sāpes remdē krustnagliņas, piparmētru eļļa.

 

Lietošanas metodes

Pilnvērtīgs aromterapijas seanss ir patiesi brīnišķīgs piedzīvojums, ko sagādā ēterisko eļļu iedarbība kopā ar relaksējošu masāžu un mierīgu mūziku, kas uzrunā prātu, ķermeni un garu kā vienotu veselumu. Tomēr masāža nebūt nav vienīgais aromterapijas veids.

Visefektīvākā ir aromlampa. Aromlampas traukā ielej ūdeni, iepilina ēterisko eļļu (4–6 pilienus uz 20 kvadrātmetriem platības), lampu uzsilda ar degošu sveci, iztvaicējot eļļu.

Smidzinātājs. Ar smidzinātāju aprīkotā plastmasas pudelē ielej siltu ēdeni un iepilina pāris pilienu ēteriskās eļļas. Izsmidzina. Noderīga slimnieka istabas dezinfekcijai, kukaiņu apkarošanai.

Elektriskā spuldze – uz aukstas spuldzes uzpilina pāris pilienus eļļas. Ieslēdz gaismu.

Radiatori – uz samitrinātas marles uzpilina ēterisko eļļu un novieto uz radiatora.

Eļļām uzsilstot, tiek atsvaidzināts gaiss un palielināts ozona daudzums. Metode ir nekaitīga, to drīkst lietot 2–3 reizes dienā, pirms tam izvēdinot telpu.

Inhalācija – gandrīz verdošā ūdenī iepilina eļļu, apsedz galvu ar dvieli, aizver acis, pārliecas pāri traukam (20–25 cm attālumā), elpo 5 minūtes. Izmantojama līdz 3 reizēm dienā. Ja aizraujas elpa, paceļ dvieli, paelpo 30 sekundes un turpina inhalāciju.

Ieteicama, ja ir krūšu infekcijas, saaukstēšanās, elpošanas traucējumi, deguna blakusdobumu iekaisums, galvasāpes.

Aukstā inhalācija – uzpilina uz kabatlakatiņa 1–3 pilienus un ieelpo 5–10 minūtes.

Pirms gulētiešanas uzpilina uz spilvendrānas 5–8 pilienus ēteriskās eļļas.

1–2 pilienus uzpilina uz plaukstas, saberzē, pieliek pie deguna un dziļi ieelpo.

Brīdinājums! Astmas slimniekiem atļautas tikai aukstās inhalācijas; izteiktu sejas ādas kapilāru gadījumā inhalācijas lietojamas maksimāli 2 minūtes vienu reizi dienā.

Ieteicamas vispārēja vārguma, psihes stāvokļa uzlabošanas, sirds un asinsvadu, astmas ārstēšanā.

Skalošana. Izmanto kakla un mutes dobuma infekciju un iekaisuma gadījumos. Lieto ģerāniju, citronu, timiāna, tējaskoka eļļu. Deva 2–3 piles uz glāzi silta ūdens. Nenorīt!

Inficētu brūču un čūlu apstrādei lieto kumelīšu, tējaskoka, salvijas, eikaliptu eļļu. Deva 2–4 piles uz glāzi silta ūdens.

Kompreses – viena no senākajām tautas medicīnā lietotām spazmu, krampju un iekaisuma likvidēšanas metodēm.

Aukstās kompreses ieteicamas galvassāpju, urīna aiztures, artrīta, sasitumu, dzēlienu, ādas iekaisumu, augstas temperatūras, paģiru, uztūkumu gadījumos. Lietošana: 4–6 pilieni pieaugušajiem, 4 pilieni maziem bērniem, 1 piliens zīdaiņiem uz ½ litru ūdens.

Lietošanas veids: dvieli iemērc aukstā ūdenī ar eļļas piedevu. Viegli izgriež, pārklāj slimo vietu, apsien ar polietilēna plēvi. Tur 1–2 stundas. Kompresei sasilstot līdz ķermeņa temperatūrai, tā jāmaina.

Karstā komprese – plaušu infekciju, ausu sāpju, menstruālo sāpju, caurejas, abscesu, augoņu, periodiskas sāpju ārstēšanai: ļoti karstā ūdenī iepilina eļļu tikpat cik aukstajā kompresē, lieto kā iepriekš. Kompresei atdziestot līdz ķermeņa temperatūrai, tā jāmaina.

Masāža – visa ķermeņa masāža 20 minūtes, atsevišķai ķermeņa daļai 3–5 minūtes, pakāpeniski laiku palielinot līdz 15–20 minūtēm.

Procedūru biežums: profilaksei – 1 reizi nedēļā, hroniskām kaitēm – 2–3 reizes nedēļā (kurss 2 mēneši, kam seko 2–4 nedēļu pārtraukums), akūtu slimību ārstēšanai – katru dienu, līdz simptomu izzušanai, turpmāk – pirmajā mēnesī 2–3 reizes nedēļā, otrajā mēnesī 2–3 reizes nedēļā, trešajā – 1 reizi nedēļā. Praktizējot masāžu biežāk nekā reizi nedēļā, ieteicams dzert vairāk šķidruma – tas veicina toksīnu un sārņu izvadīšanu.

Uzmanību! Masāža aizliegta drudža, paplašinātu vēnu, nopietnu sirds slimību, tūskas, nieru slimību gadījumā; vietā, kur atrodas audzējs, ādas infekcijas, ap furunkuliem un abscesiem, lielu zemādas asinsizplūdumu un brūču gadījumos.

 

Sejas ādas kopšana

Mēneša deva 10–20 piles uz 20 ml bāzes eļļas. Ik rītu ieziež nomazgātā ādā, pēc 20 minūtēm var lietot kosmētiku.

Normālai ādai – ģerāniju, ciedru, lavandas, neroli, pačūlijas, sandalkoka eļļa.

Sausai – ģerāniju, jasmīnu, ilang-ilang, kumelīšu, muskusa, sandalkoka eļļa.

Taukainai – apelsīnu, bergamotes, lavandas, citrona, rozmarīna, priežu, eikalipta eļļa.

Jutīgai – jasmīnu, lavandas, rožu, kumelīšu eļļa.

Jauktai – ilang-ilang, ciedru, muskatsalvijas eļļa.

Novecojušai – vīraks, neroli, muskatsalvijas eļļa.

Pret krunkām – apelsīnu, citronu, mandarīnu, vīraks, mirtes, kadiķu, neroli, dižegļu, rozmarīna, rožu, vijolīšu eļļa.

 

Vannas

Ja veselība raizes nesagādā, aromātiskā vanna baudāma 1 reizi nedēļā, tai pievienojot 6–10 pilieni maigās eļļas.

Slimiem, vecākiem cilvēkiem arompeldes ieteicamas reizi nedēļā, izmantojot 3–5 pilienus maigās eļļas.

Tonizējošu vai relaksējošu vannu var sagatavot kaut katru dienu, vien maigās eļļas deva tādā gadījumā jāsamazina 2 reizes un, lai izvadītu sārņus, jādzer vairāk ūdens.

Sēdvannai ieteicamā deva ir 2–3 pilieni uz bļodu, roku un kāju vanniņām – 3–5 pilieni uz 10 l ūdens, var pievienot sauju jūras sāls.

Ieteikumi vannas sagatavošanai

 • Pirms arompeldes nomazgājas dušā, jo, ja vannā ir ziepes, tās traucē eļļas uzsūkšanos.
 • Ēteriskās eļļas ūdenī nešķīst, tāpēc tās vispirms jāizšķīdina 50–200 ml jogurta, piena, piena sūkalu, vīna vai 2 ēdamkarotēs medus, sāls. Maisījumu ielej vannā un kārtīgi samaisa.
 • Aromātiskās eļļas nedrīkst liet karstā ūdenī – tās pārāk ātri iztvaikos.
 • Eļļa ūdenim jāpievieno tieši pirms iegremdēšanās, kārtīgi izmaisot.
 • Peldes ilgums – 37– 42°C līdz 20 minūtēm (ilgāk var izraisīt galvas reiboni).

 

Tīru ēterisko eļļu izmantošana

 • Bezmiega, apgrūtinātas elpošanas, sirds, nervu un psihisko slimību gadījumā  2–3 pilienus ēteriskās eļļas uzpilina uz katru spilvena pusi (2 cm no deguna).
 • Galvassāpju, iesnu, rinīta, sliktas dūšas gadījumā 1–2 pilienus eļļas uzpilina uz salvetes vai naktskrekla.
 • Akupunktūrā 1 piliens iedarbības punktā dažādu slimību gadījumos.

 

Padoms: iesācējiem aromterapijā aprobežoties ar maigi iedarbīgām eļļām.

 

foto: pixabay.com

Divpadsmit atjauninošu aromātu

 • Rožu eļļa

ir viena no vērtīgākajām. Tai piemīt ļoti spēcīgas afrodiziaka un pretnovecošanās īpašības. Tā spēj nogludināt grumbas, uzlabot kolagēna sintēzi. Ideāls līdzeklis sausas, jutīgas, vīstošas ādas kopšanai. Lūk, Bulgārijā un citās rožaudzētāju zemēs plaši pielietots sastāvs masāžai:

25 ml avokado eļļas,

25 ml jojobas eļļas,

25 ml kviešu dīgstu eļļas,

10 pilieni vīraka eļļas,

10 pilieni rožu eļļas.

 

 • Tējas koka eļļa

– ir rekordiste antibakteriālo, pretmikrobu un pretvīrusu komponentu ziņā. To var dabūt aptiekās. Ar to var „piededzināt” pumpas un ādas bojājumus. Var pievienot krēmiem un maskām, aprūpējot problemātisku ādu. Spēcīgās smaržas dēļ tā ir lielisks līdzeklis, ar ko apstrādāt odu un citu insektu kodumus.

Tvaika vanniņas taukainai ādai, ja ir izsitumi:

1 l karsta ūdens,

1 piliens piparmētru eļļas,

2 pilieni tējaskoka eļļas.

 

 • Sandalkoka eļļa

– ir lielisks līdzeklis tādas jutīgas ādas kopšanai, kurai ir nosliece uz piesarkumu un kuperozi. It sevišķi uz nakti. Atjaunina, nomierina, tonizē, piešķir maigu nokrāsu un mirdzumu, uzlabo miegu.

Maska pret kuperozi:

50 ml jogurta bez piedevām,

5 pilieni sandalkoka eļļas,

2 pilieni kadiķu eļļas,

2 pilieni rozmarīna eļļas. Uzliek uz 15 minūtēm, pēc tam nomazgā ar siltu vārītu ūdeni.

 

 • Jasmīnu eļļa

Dienvideiropā tā ir aromātu karaliene. Ietilpst slaveno smaržu Chanel Nr.5 sastāvā. Uzlabo sejas krāsu, der sausas, maigas, jutīgas, sakairinātas ādas kopšanai. Normalizē tauku dziedzeru darbību, ja āda ir taukaina, balina.

Nakts maisījums:

5 ml kviešu dīgstu eļļas,

5 ml gurķu mētras eļļas,

5 ml avokado eļļas,

5 ml vīnogu kauliņu eļļas,

10 pilieni prīmulu eļļas,

3 pilieni jasmīnu eļļas,

3 pilieni ilang–ilang eļļas.

 

 • Rožkoka eļļa

– atjaunojoša, mīkstinoša, paaugstina aizsargspējas.

Pievienojot to masāžas krēmam, āda kļūs elastīgāka, krunciņas – nemanāmākas. Tā palīdzēs atbrīvoties no „zvaigznītēm” un piņņu atstātajām rētiņām.

Sajaukums sausai ādai ar noslieci lobīties:

30 ml avokado eļļas,

20 ml olīveļļas,

8 pilieni rožkoka eļļas,

8 pilieni sandalkoka vai pačulijas eļļas.

 

 • Bergamote

– lieliski der taukainai ādai ar paplašinātām porām. Savelk poras, balina vasarraibumus. Palīdz atbrīvoties no pigmenta plankumiem, bet kopā ar citrusu eļļām – karot ar celulītu. Kopā ar neroli un rozmarīna eļļu tā savelk izstaipītu ādu.

Pret celulītu:

50 ml jojobas eļļas,

50 ml mandeļu kauliņu eļļas,

5 pilieni ciprešu eļļas,

10 pilieni apelsīnu eļļas,

10 pilieni bergamotes eļļas,

8 pilieni citrona eļļas.

 

 • Lavandas eļļa

– lieliski der visu tipu ādai. Viens no labākajiem līdzekļiem piņņu ārstēšanai. Līdzsvaro tauku dziedzeru darbību, mazina kairinājumu un iekaisumu, dezinficē ādu. Paātrina šūnu reģenerāciju, ieteicama nakts aprūpei.

Sajaukums apdegumu un ādas kairinājuma gadījumiem:

50 ml jojobas eļļas,

10 pilieni lavandas eļļas,

10 pilieni neroli eļļas,

10 pilieni kumelīšu eļļas.

 

 • Ilang–ilang

Nogludina ādas reljefu, mazinot krunciņas un poras, normalizē tauku dziedzeru darbību. Ideāli der ādai ap acīm. Lūstošus nagus vēlams mērcēt olīveļļas vanniņās, pievienojot mazliet ilang–ilang.

Barojoša emulsija vannai:

1 ēdamkarote medus,

8 pilieni ilang–ilang eļļas,

pusglāze piena.

 

 • Rozmarīna eļļa

ir antiseptiska un tonizējoša. Veicina epidermas šūnu atjaunošanos, der taukainai ādai, cīņai ar pigmentāciju, izstaipījumiem un pinnēm.

Sajaukums izstieptas ādas savilkšanai:

10 ml olīveļļas,

10 ml avokado eļļas,

10 pilieni rozmarīna eļļas,

10 pilieni bergamotes eļļas.

 

 • Ģerāniju eļļa

ir vissievišķīgākā, ideāla ādai, kas cietusi no hormonālajām izmaiņām (pusaudža vecuma izsitumiem, sausu ādu menopauzes periodā), tai ir sastāvdaļas, kas līdzinās estrogēniem, tāpēc to bieži lieto krūšu kopšanai. Masāža ar to harmonizē hormonu līdzsvaru.

Masāžas sajaukums krūtīm:

20 ml jojobas eļļas,

20 ml vīnogu kauliņu eļļas,

10 pilieni ģerāniju eļļas,

10 ml firziķu kauliņu eļļas,

3 pilieni fenheļa vai anīsa eļļas,

3 pilieni ilang–ilang eļļas.

 

 • Cipreses eļļa

ir noderīga kuperozes un varikozes ārstēšanai. Stiprina asinsvadu sieniņas, palīdz atbrīvoties no sviedru smakas, sausina pinnes. Ik vakaru masējot kājas ar kādu sastāvu, kurā ir šī eļļa, var atsvabināties no smaguma kājās, mazināt tūkumus.

Masāžas eļļa vēnu varikozei:

15 ml olīveļļas,

15 ml meža lazdas riekstu v,

4 pilieni ciprešu eļļas,

2 pilieni lavandas eļļas.

 

 • Neroli eļļa

ir no apelsīna ziediem. Viena no daudzfunkcionālākajām, atdzīvina un atjauno ādu. Sevišķi ieteicama nogurušai, bālai, apvītušai ādai, lai palīdzētu tai cīnīties ar novecošanos.

Maska sejas krāsas uzlabošanai:

5 ml vīnogu kauliņu eļļas,

3 pilieni neroli eļļas,

1 tējkarotīte medus,

1 olas dzeltenums.

Uzlikt uz 15 minūtēm.

 

Ar pateicību Dabai un tās dāsnām dāvanām, lai nāk par labu!

 

Žurnāla Taka 2012.gada arhīvs, sagatavoja: Gunta Olita Granda

 

Jums var arī patīk