Postošo emociju apzināšanās.Baha ziedu terapijas skatījums uz alerģiskām izpausmēm

Mēs katrs esam individualitāte. Tas, ka cilvēki mēdz sirgt ar līdzīgām kaitēm, nenozīmē, ka slimību cēlonis visiem ir vienāds. Atbilstoši medikamenti spēj apslāpēt un mazināt noteiktus simptomus, tāpēc rodas šķietamība, ka kaut kas viens var palīdzēt visiem, taču, kamēr netiks iznīdēta pati sakne (kas katram var būt cita), nezāle periodiski turpinās augt no jauna. Ko iesākt? Ir jāsāk ārstēt pats cilvēks ar visām viņa personības šķautnēm, nevis slimība un traucējošie simptomi. Viena no nozarēm, kas ar to veiksmīgi nodarbojas, ir Baha ziedu terapija. Lai izprastu, kā tā funkcionē praktiski, aplūkosim kādu nepatīkamu un pavasarī visnotaļ aktuālu tēmu – alerģijas.

 

            Veselības atslēga – iekšējais līdzsvars

Baha ziedu terapija ir angļu ārsta Edvarda Baha (1886–1936) atklāta terapija, kurā tiek izmantotas savvaļas augu, pārsvarā ziedu, esences. Katram no 38 Baha ziediem ir divas emocionālo stāvokļu puses – pozitīvā un negatīvā. Terapijas laikā, ņemot vērā cilvēka negatīvo emociju izpausmes (kas parasti ir slimību cēlonis), tiek piemeklētas atbilstošas ziedu esences, kas šo postošo stāvokli neitralizē. Baha ziedu terapijas moto: ārstē cilvēku, nevis viņa slimību. Ar ziedu esenču palīdzību, atbrīvojoties no domām un emocijām, kas mūs posta un neļauj būt šeit un tagad, tiek atjaunots iekšējais līdzsvars, kas savukārt pietuvina veselībai – mūsu dabiskajam stāvoklim. Terapijas laikā cilvēks mainās, transformējas, saņem palīdzību no dabas un daudz ko iemācās. E. Bahs, kurš ir strādājis gan par tradicionālās medicīnas ārstu, gan homeopātu, mūža nogalē, atklājot ziedu terapiju, uzsvaru lika uz cilvēka pašlīdzsvarošanās un pašdziedināšanās mehānismiem, kas mūsos visos mīt un darbojas. Jo līdzsvarotāki esam, jo labāk šie mehānismi funkcionē.

            Nereti cilvēki jauc Baha ziedu terapiju ar homeopātiju vai aromterapiju. Baha ziedi nav homeopātiski preparāti. Gan homeopātiju, gan aromterapiju, gan Baha ziedu terapiju vieno vienīgi tas, ka notiek darbs ar cilvēka emocijām un psiholoģiskajiem stāvokļiem, bet viss pārējais – izejvielas, pagatavošana, piemeklēšana un iedarbība – atšķiras. Piemēram, Baha ziedu esences gatavo ar E. Baha atklātajām Saules un Vārīšanas metodēm, bet homeopātiskos līdzekļus – ar potencēšanas metodi. Homeopātija uzskata, ka līdzīgs jāārstē ar līdzīgu (tā stimulējot dzīvības spēku), bet Baha ziedi atbrīvo no postošās emocijas un liek vietā pozitīvo iedarbību. Tāpēc ar Baha ziediem nav iespējams kaitēt, šajā terapijā ir iestrādāta drošības sistēma: ja palīdz, tad palīdz; ja nepalīdz (piemēram, ja tiek izvēlētas neatbilstošas ziedu esences), tad nekaitē. Līdzekļi neizraisa blakusparādības, tāpēc atkrīt arī pārdozēšanas iespējamība. Tas ir ļoti iedrošinoši, jo ļauj eksperimentēt, mēģināt un rīkoties (arī bez speciālista palīdzības). Un vēl – Baha ziedu esences nesmaržo!

 

 

            Iznākt no kastēm un plauktiņiem

Cilvēkiem, kuriem ir alerģija no bērza ziedputekšņiem, maijs ir salīdzinoši mokošs mēnesis, bet jūnijā un jūlijā daudzi sastopas ar elpceļu alerģijām, jo ir siena zāļu plaukšanas laiks. Tātad ziedputekšņi ir tie sliktie, kas izraisa slimības aktivizēšanos? Tā varētu šķist, taču visiem bez izņēmuma nav šādas alerģijas, vai ne? Ar secinājumiem dalās Baha ziedu terapijas praktiķe konsultante Laura Tidriķe: “Jo vairāk postošu emociju un domu ir mūsos, jo vairāk tas atainojas arī fiziskajā ķermenī. Lai ko teiktu cilvēks (piemēram, “Man viss dzīvē rit savu perfekto gaitu!”), ja viņam ir kāda slimība vai nepatīkami simptomi, tātad kaut kas nav kārtībā. Kā uzskata E. Bahs – slimība patiesībā ir labdarīga, jo vēlas atgriezt cilvēku uz pareizā ceļa. Dziedināšanas atslēga ir cilvēka reakcijā uz konkrēto slimību, šajā gadījumā – alerģiju. Kā viņš ar šo kaiti jūtas tieši šobrīd? Vai tā viņu kaitina? Vai liek dusmoties uz visu pasauli? Vai ir vēlme nepārtraukti teikt: “Es cīnīšos!” (tā visu enerģiju atdodot slimībai)? Cik daudz par slimību tiek domāts un kādā rakursā? Vienas un tās pašas kaites dziedināšanai var palīdzēt pavisam atšķirīgi augi, to ziedu esences. Jo atšķiras veids, kā cilvēki slimo, ar kādām emocijām viņi izdzīvo šo procesu. Jāārstē cilvēka būtība. Tāpēc E. Bahs atklāja “Divpadsmit Dziedniekus” (arī “Septiņus Palīgus” un otros “Deviņpadsmit augus”).

Mēs esam pieraduši visu salikt pa plauktiņiem: tas ir alerģiju plauktiņš, tas – autoimūno slimību plauktiņš, tas – ādas slimību plauktiņš, tas – pārtikas nepanesamības plauktiņš utt. Taču, ieliekot cilvēku kādā konkrētā kastē, tas ir kā zīmogs, no kura pēc tam ir ļoti grūti atbrīvoties, turklāt tas liedz skatīties plašāk un saredzēt dažādas vērtīgas kopsakarības. Baha ziedu terapija turpretim aicina nākt laukā. Cilvēks no slimības tiek āķēts vaļā. Aptiekā iedod antihistamīnu un alerģija uz mirkli tiek mākslīgā veidā apspiesta. Baha ziedus ir rūpīgi jāizvēlas, iedziļinoties cilvēka personībā un tieši viņam aktuālajos jautājumos.

Laura Tidriķe Baha ziedu terapiju salīdzina ar došanos pie drēbnieka – pasūtot un šujot uzvalku vai kleitu, tiek ņemti individuālie mēri, jo gan figūras, gan auduma un krāsu izvēle taču atšķiras. Viss balstās individualitātē, lai gan, protams, var pamanīt, ka, piemēram, ādas slimību ārstēšanai biežāk izvēlas mežābeli un ancīti, jo ar tām sirgstošie cilvēki ļoti daudz ko patur sevī, nelaiž uz āru, uzliek dežūrsmaidu un izliekas, ka viss ir kārtībā. Sekas izpaužas caur ādu, jo postošās emocijas meklē iespēju, kā izkļūt laukā – rodas nieze, dažādas ādas slimības, alerģijas. Te pirmā palīdzība vienmēr būs “5 ziedu” krēms, ko pat bez padziļinātas emociju analīzes uzreiz var sākt lietot. Ja cilvēkā mīt liels aizkaitinājums pret pasauli, nereti tas izpaužas arī pārtikas nepanesamībā. Ja prāts ir ļoti stīvs, principiāls un nepieņemošs, tad arī ķermenis sāk tāds kļūt.

 

Atvērties ziedu informācijai

Baha ziedu esences nav mehānisks līdzeklis, tā ir informācija, kas tiek gūta no ziediem. Ja esam tai atvērti, pārmaiņas var būt visnotaļ ātras. Ja indivīds atbalsta domāšanas filosofiju, ka visa sākums ir emocijas, domas, uztvere, ka visi cēloņi mīt mūsos pašos, tad Baha ziedu terapija viņam būs īstā. Taču, ja cilvēks pat negrib apzināties savas emocijas un no tām izvairās, terapija var arī nenostrādāt. Jo spēcīgāks un principiālāks prāts, jo lielāka iespējamība, ka informācija, kas nāk no ziedu esencēm, tiks bloķēta.

Arī tas, pēc cik ilga laika manīsim terapijas rezultātus, ir atkarīgs no pašiem. Ja cilvēks patiešām vēlas atveseļoties, reizēm tas notiek pavisam ātri, piemēram, pusotra mēneša laikā, pat pēc ilgstošas slimības. Ir pieejamas arī ziedu esences, kas šo motivāciju – izveseļoties no hroniskas slimības  (kad cilvēks jau ir samierinājies ar savu situāciju) – palīdz atmodināt. Piemēram, ulekss, kas atjauno cerību un vēlmi turpināt meklēt risinājumu un atlabt. Ir maldīgi uzskatīt, ka esences darbojas tikai tad, ja katru dienu piedomājam pie tā, no kā vēlamies atbrīvoties. Piemēram, bērniem un dzīvniekiem, kuri nepiedalās savu emociju analīzē un nav īsti informēti par Baha ziedu līdzekļa sastāvu, bet vienlaikus ir atvērti dziedināšanas procesam, rezultāts bieži manāms apbrīnojami drīz. Atsaucoties uz E. Baha teikto – esences darbojas neatkarīgi no mūsu ticības. Laura Tidriķe dalās  pieredzē: “Mans vīrs mocījās ar alerģiju ilgus gadus. Nekas nelīdzēja. Kad piemeklēju viņam esenču kokteili, viņš to lietoja, bet bez aktīvas analītiskās līdzdalības. Vienalga palīdzēja, turklāt ļoti ātri! Izārstējās.” Tātad darboties ar Baha ziediem var ļoti dažādos līmeņos.

 

Aizrakties līdz slimības saknei

Ja veselības problēmas vērojamas pavisam mazam bērnam, tad jāskata visa ģimenes sistēma kopumā. Piemēram, ja zīdainim ir alerģija, ļoti iespējams, ka emocionālais līdzsvars ir zudis nevis bērnam, bet gan mammai. Kamēr atvase vēl ir pavisam maza, tas pamatā ir stāsts par mammu, un tad jāskata attiecības: māte-bērns, mamma-tētis. Pirmais jautājums, ko Laura Tidriķe šādos gadījumos konsultācijā uzdod māmiņai – kādas bija dzemdības? Kāds bija gaidīšanas laiks? Vai nebija kādi traumatiski notikumi un triecieni? E. Bahs uzskata – ja ir notikusi iejaukšanās dabiskajā procesā, tad tam būs arī noteiktas sekas. Piemēram, ja bērniņš nav bijis gribēts un gaidīts, tad dzīvības dzirksts viņā, visticamāk, apdzisīs jau no paša gaidību laika sākuma.

Baha ziedu terapijā tiek uzsvērti divi aspekti – kāda ir mūsu personība kopš dzimšanas brīža, un kas ar mums noticis dzīves laikā. Piemēram, baltstarīte ir fantastisks augs, ko lietot, kad ar prātu un apziņu ir grūti tikt līdz problēmas saknei. Šis augs atjauno iekšējo ģeometriju. Maziem bērniem tas ir viens no galvenajiem līdzekļiem, jo bieži ir grūti pateikt, kad un kur tieši pieredzēts traumatiskais notikums.

Ir lietas, kas pārmantojas kolektīvajā apziņā, piemēram, vainas izjūta (te noderēs Baha ziedu esence “Priede”). Pat ja cilvēkam šķiet, ka kādas slimības attīstība notiek uz ģenētiska pamata, šajā terapijā vienalga tiek jautāts: “Kā jūs jūtaties ar šo slimību šobrīd – te un tagad?” Vai vērojama apātija un samierināšanās ar notiekošo? Tad vajadzētu palietot suņu rozi, jo pozitīvajā stāvoklī tā aktivizē ticību – es varu mainīt likteni! Pat ja sirgstat ar slimību, no kuras izārstēties ir gandrīz neiespējami, var gūt vērtīgas atziņas, līdzsvarot emocijas un uzlabot dzīves kvalitāti. Ja runā par ģenētiku, jāsaprot, ka uzvedības modeļi ģimenēs paaudžu paaudzēs nereti ir līdzīgi, tamdēļ arī slimības bieži atkārtojas un rit līdzīgu gaitu.

 

Laura Tidriķe iesaka

 • Izvirzi mērķi – ko ar Baha ziedu terapiju vēlies sasniegt.
 • Vēro sevi, savu dzīvi, domas, runu un uzvedību. Jo vairāk būs novērojumu, jo precīzāk un ātrāk tiks piemeklēti un iedarbosies arī Baha ziedu līdzekļi.
 • Lasi, izzini ko vairāk par Baha ziediem un emocionālajiem stāvokļiem – ko katra esence var dot, kādos gadījumos ir atbilstoša, tā iepazīstot un atpazīstot šos stāvokļus arī sevī. Paskatīties uz sevi no malas ir ļoti noderīgi!
 • Ja ir grūtības atpazīt savas emocijas, droši dodies pie Baha ziedu terapijas praktiķa konsultanta. Var palīdzēt arī psihologs vai psihoterapeits. Ceļš uz veselību ir komandas darbs.
 • Izmanto arī citas sevis izzināšanas metodes, piemēram, dienasgrāmatas rakstīšanu un zīmēšanu!

Praktiski uzdevumi pašanalīzei

Lai veiksmīgi izvēlētos atbilstošās ziedu esences, pajautā sev:

 • Kāds ir tavs raksturs? Tavas simpātijas, antipātijas, vēlmes, idejas, ambīcijas, saziņas veids utt.?
 • Kas tev patīk? Kas nepatīk?
 • Kāda ir tavu domu un prāta nostāja? Kamēr ķermenis varbūt vēl pat nebūs īsti reaģējis uz slimību (simptomu izpausmju veidā), tā būs vērtīga informācija par to, kas ar mums notiek un kā situācija var attīstīties.
 • Kādas ir tavas ierastās domas, runa, emocijas, uzvedība un sajūtas ķermenī?

Par alerģiju (vai jebkuru citu slimību):

 • Kad alerģija (vai cita slimība) sākās?
 • Kas notika pirms slimības un arī tad, kad tā jau bija sākusies?
 • Kas ir mainījies tavā emocionālajā stāvoklī?
 • Kā alerģija ir ietekmējusi tavu dzīvi?
 • Kuros mirkļos vai periodos vērojami uzlabojumi?
 • Kad kļūst sliktāk?
 • No kā tu gribi izvairīties?
 • Kādas postošas domas tevi nomāc?
 • Ko tu varbūt dari nepareizi?
 • Ko šī slimība tev māca un no kā varbūt pat sargā?
 • Kādi konflikti manāmi starp sirdi un prātu?
 • Vai jūti, ka tava dzīve ir piepildīta? Vai strādā darbu, kas tev patīk?
 • Ja slimība pēkšņi pazustu – kā mainītos tava dzīve?

 

Padoms – ja šķiet, ka Baha ziedu esenču maisījums nesniedz vēlamo rezultātu:

 • 2 vai 3 nedēļas var palietot tikai baltstarīti;
 • vai ileksu;
 • vai lāčauzu;
 • un hroniskas slimības gadījumā noteikti jāieskatās arī “Septiņu Palīgu” grupā.

 

Slimība viena, bet tās uztveres veidi (un augi, kas palīdz) – tik dažādi!

Ja:

 • alerģija tik tikko sākusies – glābējkombinācija “5 ziedi” (jo nopietnāka situācija, jo biežāk jālieto);
 • viss jau ir izmēģināts un nekas nav līdzējis; ir iestājusies bezcerībaulekss;
 • pārņēmusi bezspēcība, šķiet, ka neko vairs nevar darīt, jo alerģiju taču izraisa ārējie apstākļi (vainīgs ēdiens, gadalaiks, laikapstākļi utt.) – vītols;
 • alerģijas izpausmes izraisa kaunu un nepatiku pret sevi (piemēram, ir neglīti izsitumi), gribas attīrītiesmežābele;
 • bail, ka varētu palikt sliktāk, ka slimība atkārtosies (ja stāvoklis ir uzlabojies) – pērtiķmutīte;
 • gribas ātri izārstēties, nevar vien sagaidīt uzlabojumus un pozitīvu rezultātu – sprigane;
 • alerģiskās izpausmes ir ļoti intensīvas; iespējams, jādodas pat uz slimnīcu – saulrozīte;
 • alerģiskās izpausmes te ir, te nav; te izsitumi uz vienas rokas, te uz otras – žultszālīte;
 • nevar saprast, kas alerģiju izraisa,zirgkastaņas pumpurs;
 • slimnieks prasa padomu apkārtējiem, kā alerģiju ārstēt, saņem dažādus ieteikumus, kas izraisa apjukumu un neizlēmību, kā pareizi rīkoties, – ceratostigma;
 • alerģija sākusies pēc kāda sāpīga un traumatiska notikumabaltstarīte;
 • jo lielāka iekšējā spriedze, jo izteiktāka alerģijaplūme.

 

Papildu ieteikumi

 • Lai izvēlētos atbilstošas ziedu esences alerģijas gadījumā, ir jāizprot cilvēka būtība (raksturs, attieksme pret dzīvi) un jāatrod piemēroti ziedi no grupas “Divpadsmit Dziednieki” (personības pamattipi: sprigane, mežvītenis, pērtiķmutīte, ancītis, augstiņš, cigoriņš, verbēna, žultszālīte, drudzenīte, sermulīte, ceratostigma, saulrozīte). Piemēram, ancīša tipa cilvēks bieži cieš no alerģiskām izpausmēm, jo dzīvo ar moto “mīļā miera labad” un visas nepatīkamās emocijas norij.
 • Ja alerģija ir hroniska, jāizvērtē, kurš no grupas “Septiņi Palīgi” varētu būt piemērots (ulekss, virsis, ozols, olīvkoks, avota ūdens, vīnkoks, lāčauza).
 • Ja nav saprotams, no kā alerģija radusies, var palietot pumpuru – tas pastiprinās novērošanas spējas, palīdzēs saprast cēloņsakarības – kas ar mani notika un notiek.
 • Ja alerģiskās izpausmes vērojamas uz ādas, Baha ziedus ieteicams lietot arī ārīgi, piemēram, dziedinošo “5 ziedu” krēmu, kam ir dabisks sastāvs un attīroša, līdzsvarojoša iedarbība. Vai arī pagatavot kompreses ar sev piemērotiem Baha ziediem.
 • Vasarā (un ne tikai), kad vairāk dodamies pie dabas, sarosās dažādi kukaiņi un dzīvesveids kļūst daudz aktīvāks, noderīgi somiņā turēt “5 ziedu” glābējlīdzekli (sprigane, mežvītenis, saulrozīte, plūme, baltstarīte) – tā būs vērtīga pirmā palīdzība dažādu kodumu, sasitumu, nobrāzumu gadījumā (krēma veidā). Situācijās, kas mēdz izsist no līdzsvara gan fiziski, gan emocionāli, piemēram, pēkšņas spēcīgas galvassāpes, jūtami pirmie saaukstēšanās simptomi vai rodas alerģija, noderēs arī iekšķīgi lietojamais “5 ziedu” līdzeklis. Bieži vien, ātri reaģējot un sākot to lietot, simptomi tālāk vairs neattīstās.

 

Baha vērtīgās atziņas

 • “Ja rodas grūtības atrast piemērotu ārstniecības līdzekli, pajautājiet sev, kādas īpašības es citos apbrīnoju vai kādas kļūdas man citos rada nepatiku. Jo tā kļūda, kas mūsos vēl saglabājusies un kuru visvairāk vēlamies izskaust, būs tā, kuru visvairāk negribam redzēt citos cilvēkos. Šādā veidā mēs tiekam iedrošināti to izskaust sevī.”
 • “Slimība ir mācība, kas ļauj mums laboties un dzīvot dzīvi saskaņā ar Dvēseles aicinājumu.”
 • “Fiziskā slimība nav nekas cits kā nesaskaņas starp dvēseli un prātu rezultāts.”
 • “Meklējiet pacientā visasāko garīgo konfliktu, dodiet viņam ārstniecības līdzekli, kas palīdzēs šo kļūdu izlabot. Iedrošiniet viņu un dodiet viņam cerību, tad šī cilvēka pašdziedināšanās spējas paveiks pārējo darbu.”
 • “Cilvēks ir vesels tad, kad starp dvēseli, prātu un ķermeni valda pilnīga saskaņa.”
 • “Jebkuru slimību, lai cik nopietna vai ilgstoša tā nebūtu, iespējams izārstēt, ļaujot pacientam izjust laimi un vēlmi veikt savu dzīves uzdevumu.”

 * * * * * ****** *****

 • Nākamajā, jūnija numurā lasiet – kādi ir alerģijas cēloņi un ārstēšanas iespējas ājurvēdas skatījumā.
 • Par Baha ziedu esenču lietošanu plašāk lasiet ziedu-energija.lv un intervijā ar Līgu Mitrēvicu (publicēta “Takas” mājaslapā www.baltataka.lv, intervija-raksts Dvēseles dziedināšana ar ziediem”).

 

no žurnāla TAKA 2018. GADA MAIJA NUMURA, sagatavoja: Dagnija Millere-Balandīna, 

 

 

Konsultē: Laura Tidriķe, Baha ziedu terapijas praktiķe konsultante, pasniedzēja, uzņēmuma “Ziedu enerģija” īpašniece un vadītāja (www.ziedu-energija.lv), topošā sistēmiskā (ģimenes) konsultante/terapeite

 

 

Jums var arī patīk