Kas ir dziesma un kāpēc būtu jādzied? Skaņas organismam

Kas ir dziesma un kāpēc būtu jādzied? Dziesma visupirms ir skaņu sakopojums. Skaņas, kā zināms, rada gaisa vibrācijas. Izrādās, ka šīs vibrācijas jeb gaisa svārstības ir ļoti nozīmīgas cilvēka pašsajūtai. Dažu skaņu ilglaicīga atkārtošana rada atsevišķa organisma dziedzera svārstības, kas, savukārt, to stimulē un veicina organisma attīrīšanos no sārņiem un toksīniem. Mūsu balss skaļās skaņas, kad dziļi elpojam, aktīvi iedarbojas uz endokrīno sistēmu.

Jogi izvirzījuši trīs mērķus: vesels ķermenis, dvēseles miers un gara attīstība. Mantra jogu – mācība par skaņu svārstību iedarbību uz organismu. Šī mācība pamatojas uz noteiktu patskaņu kombināciju vibrācijām, kas rodas dziedot un nervu sistēmā, iekšējās sekrēcijas dziedzeros un smadzenēs izraisa noteiktu svārstību efektu. Tomēr, lai panāktu vēlamo efektu, skaņas jāizdzied mierīgi, viegli, dziļi elpojot un dziedāšanā ieliekot visu enerģiju. Ja nav ieteikts savādāk, katru vingrinājumu izpilda trīs reizes, vienmēr vienā un tajā pašā stāvoklī: apsēdieties uz krēsla malas, iztaisnojiet muguru, aizveriet acis, nolieciet rokas uz ceļiem. Dziļi ieelpojiet un… sāciet!

Skaņas organismam

I-i-i

Vispirms jāieelpo, bet izelpojot skaļi un spalgi sauc „i-i-i”, turklāt lūpas jātur tā, it kā smaidītu. Šai skaņai jāizskan kā kliedzienam no attāluma. Tai jābūt vienmērīgai, vienā augstumā gan sākumā, gan vidū, gan beigās. Atpūtieties un atkārtojiet trīs reizes. Pareizi izpildot, galvā būs sajūtama tāda kā vibrēšana. Šādā veidā attīrās smadzenes, ausis un acis.

E-e-e

veicina dzelzs uzsūkšanos, iedarbojas uz smadzenēm, galvas orgāniem, rīkli, balseni, vairogdziedzeri un epitēlijķermenīšiem.

U-u-u

iedarbojas uz nierēm.

O-o-o

iedarbojas uz krūšu vidusdaļu.

A-a-a

iedarbojas uz plaušu augšdaļu.

Ja-ja-ja

stimulē plaušu lejasdaļu, sirdi, aknas un kuņģi.

Š-š-š

arī novērš aknu problēmas. Un vēl: ja jūtat, ka pārņēmušas naida jūtas – pašņāciet! Nolieciet rokas pie pakauša, savijiet kopā pirkstus un paceliet rokas uz augšu, izvērstām plaukstām. Pieliecoties pa kreisi, plati iepletiet acis un izelpojot, nošņācieties: „Š-š-š!”.

H-h-h-a-a-u-u

palīdz angīnas un sirds slimību reizēs. „Dziedāšanas” poza – tāda pati, kā dziedot skaņu š-š-š, tikai jānoliecas nevis pa kreisi, bet uz labo pusi. Atveriet muti, it kā gribētu žāvāties, un izelpojot lēni sakiet: „H-h-h-a-a-u-u.”.

O-o-o-i-i

arī veicina sirds veselību. Šī skaņa jāizdzied vienu reizi dienā.

Pa-a-a-i-i

arī iedarbojas uz sirdi. Šī skaņa jāizpilda ar vienu elpas vilcienu, vienu reizi dienā.

P-o-o-o-o-o-h-h-o-o-o

Ieelpojiet un aizturiet elpu. Domās koncentrējieties un iztēlojieties skaņu „p-o-o-o-o-o-h-h-o-o-o”. Izelpojiet, dziedot šo skaņu un domājot par to, akcentējiet vidusskaņu „h-h”. Vingrinājums attīra galvu pēc miega.

S-s-s

Paceliet rokas virs galvas un, it kā atgrūstu no sevis gaisu, lēni caur zobiem izelpojiet, veidojot skaņu „s-s-s”. Sajūtiet, kā plaušas piepildās ar enerģiju. Vingrinājums palīdz cīnīties pret saaukstēšanos un bronhiālo astmu, kā arī manāmi uzlabo garastāvokli.

Čju-u-u

palīdz ne tikai nierēm, bet aizgainī arī bailes un nogurumu, troksni ausīs un muguras sāpes. Salieciet kājas kopā, ar rokām aptveriet ceļgalus, izlieciet muguru. Piepaceliet galvu, lai skats būtu vērsts uz priekšu, un, noapaļojot lūpas, lēni izpūtiet: „Čju-u-u.”.

Uzmanību! Sākumā neiesaka izmantot trīs vai četrus patskaņus pēc kārtas, to skaitu vēlams palielināt pakāpeniski.

 

„Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot mūžu nodzīvoju…”

Ja jūtaties slikti, vai esat nomāktā garastāvoklī, padziediet. Vai pačiviniet, paķiķiniet, pasvilpojiet…

Lai ir iedvesma sākt! 

 

Žurnāla Taka 2013. gada arhīvs, sagatavoja: Gunta Olita Granda

Jums var arī patīk