Kā var izmantot olu čaumalas veselībai?

Olas ir viens no būtiskākajiem uztura pamatproduktiem. Pārpalikumi – čaumalas –  lielākoties tiek izmestas atkritumos. Taču čaumalās esošās kalciju saturošās vielas ir būtiski nepieciešamas cilvēka organismam. Senajos manuskriptos var rast receptes, kuru sastāvā ietilpst olas ar visu čaumalu, ir arī receptes, kurās lieto tikai čaumalu. Čaumalas var uzlabot veselību jebkuras slimības (pat vēža) gadījumā. Arī mūsdienu zinātniskie pētījumi apstiprina olu čaumalu neparasto vērtību – galvenokārt tāpēc, ka tā ir ideāls kalcija avots, ko organisms spēj ļoti viegli uzņemt.

Mediķu un biologu grupa no Ungārijas profesora Johana Kromphera vadībā mēģināja noskaidrot, kādu labumu tā dod. Pētījumi ilga veselus desmit gadus.

Zināms, ka izplatītākais organisma vielmaiņas procesa traucējums ir kalcija trūkums, galvenokārt kaulos. Tā rezultāts ir rahīts un nepareiza zobu augšana bērniem, mugurkaula saliekšanās, slikti zobi un vāji kauli mūža nogalē. Kalcija apmaiņas traucējumi noved pie mazasinības, biežas saaukstēšanās, alerģijām, herpes vīrusa infekcijas, vājas pretestības pret radiāciju. Sievietēm kalcija trūkums draud ar piena sēni, vājiem dzemdību krampjiem, dzemdes muskuļu atoniju. Izvairīties no kalcija apmaiņas traucējumiem ir ļoti grūti, jo šādos gadījumos lietojamos preparātus – kalcija hlorīdu, ģipsi un krītu – organisms asimilē ļoti vāji. Turpretī olu čaumalās esošais kalcija karbonāts cilvēka organismā uzsūcas labi, tam nav blakņu – atšķirībā no citiem medicīniskajiem preparātiem olu čaumalu kalcijs nenogulsnējas locītavās un neapdraud tā lietotāju ar nierakmeņu saslimšanām.

Olas čaumalas sastāvs ir ļoti līdzīgs cilvēka kaulu un zobu sastāvam. Ungāru mediķi pierādīja, ka 90 % olu čaumalas veido kalcija karbonāts (ogļskābais kalcijs): tieši to cilvēka organisms asimilē ļoti viegli. Vēl olas čaumalas sastāvā ietilpst magnijs (0,55% ), fosfors ( 0,25% ), silīcijs (0,12% ), kālijs (0,08% ), varš, dzelzs, sērs, fluors, alumīnijs, mangāns, cinks, molibdēns un daudzi citi elementi (pavisam kopā 27). Tā kā mūsu ikdienas pārtika satur ļoti maz silīcija un molibdēna, kas tik ļoti nepieciešami normālai bioķīmisko reakciju norisei organismā, tad čaumalu lietošana ir ļoti noderīga. Pievienojot ēdienam sasmalcinātas vistu olu čauma­las, tika pierādīta to augstā terapeitiskā aktivitāte un jeb­kādas blakusiedarbības trūkums, tai skaitā bakteriālā sain­dēšanās.

Vistu olu čaumalas nepieciešamas arī maziem bērniem – tās bērniem jādod, sākot no viena gada vecuma, jo šajā laikā mazuļu organismā intensīvi veidojas kaulaudi un nepieciešamas jaunas kalcija rezerves. Rahīta un anēmijas gadījumā ļoti palīdz sasmalcinātu olu čaumalu pievienošana uzturam.

Profesors Hromphers iesaka:

  • olu čaumalas lietot profilaktiski grūtniecības laikā;
  • pusaudžiem un jauniešiem līdz 19–20 gadu vecumam;
  • tās īpaši ieteicamas bērniem no 1 līdz 6 gadu vecumam;
  • profilakses nolūkā olu čaumalas divas reizes gadā jālieto arī pieaugušajiem, tādējādi izvairoties no mugurkaula slimībām, zobu kariesa un osteoporozes;
  • olu čaumalas lietot kā līdzekli, kas izvada no organisma radionuklīdus, jo tās neļauj kaulu smadzenēs uzkrāties stroncija-90 kodoliem (lietošanas norma – no 2 līdz 6 gramiem dienā).

Čaumalu lietošana

  • Čaumalām lielākoties nav vajadzīga speciāla ste­rilizācija, taču, dodot maziem bērniem, tās vēlams uz 5 minūtēm ievietot vārošā ūdenī. Jēlu olu vispirms kārtīgi nomazgā ar ūdeni un ziepēm, tad atdala dzeltenumu un baltumu. No čaumalas noņem iekšējo plēvīti, un čaumalu nedaudz apžāvē. Čaumalas nežāvē saulē, jo tad tā zaudē daļu no savām derīgajām īpašībām.
  • Kad čaumalas izžuvušas, tās sasmalcina piestā, iegūstot pulveri. Čaumalas var sasmalcināt arī kafijas dzirnaviņās, tomēr tādā veidā iegūts pulveris būs mazāk aktīvs.

Čaumalu pulveris jālieto pa pustējkarotei dienā, pievienojot to brokastu putrai vai biezpienam. Kurss 20 dienas, divas reizes gadā.

Vārītu olu čaumalās gan vairs nav nekā derīga.

Uzmanību! Cilvēkiem ar gremošanas orgānu saslimšanām pirms šī produkta lietošanas vajadzētu konsultēties ar ārstu

 

Čaumalas skaistumam

Olu čaumalas var noderēt arī skaistumkopšanā: tās rūpīgi nomazgā, saberž pulverī, sajauc ar olas baltumu un uzklāj uz sejas kā masku. Pagaida, līdz tā nožūst, tad noskalo ar siltu ūdeni. Olu čaumalu maska savelk poras un baro ādu, tai piemīt liftinga iedarbība.

>>III<<<

žurnāla TAKA 2014.g.arhīvs, sagatavoja: Kārlis Liepnieks

Jums var arī patīk