Jūras vasks – dzintars

Jūras vasks, tīģera dvēsele, sulas akmens, saules akmens… Tie ir tikai daži no senajiem dzintara nosaukumiem. Dzintars, kas veidojies pirms 35–140 miljoniem gadu, ar savu saulaino krāsu gammu un dziednieciskajām īpašībām jau sirmā senatnē iekarojis cilvēku sirdis. Ko mēs par to zinām?

Dzintars ir pārkoksnējušies skujkoku sveķi, tas ir trausls organisks savienojums, dzintars nav nedz kristāls, nedz dārgakmens, lai gan to klasificē kā pusdārgakmeni. Dzintaram ir vairāk nekā 200 krāsu variāciju – no izteikti baltas līdz pat melnai. Dominējošie toņi ir dzeltenie, taču tie var manīties līdz sarkaniem, brūniem, pat ziliem un zaļiem. Arī caurspīdīgums mainās – no dzidra un gluži caurspīdīga, līdz pat piena baltam un duļķainam.

Dzintars – dabas zāles

„Dzintars apveltīts ar ārstniecisku spēku, tas labvēlīgi ietekmē visu organismu un var palīdzēt jebkuras slimības gadījumā” – apgalvoja Avicenna.

Dzintars ir ļoti mīksts, ar maigu faktūru. Agrākos laikos tas bija bagātības un statusa simbols, nenovērtējami dārga dāvana, ko iestrādāt zeltā un sudrabā. Mūsdienās zinātniski pierādīts, ka dzintars satur 40 savienojumus, no kuriem iegūst dzintarskābi, ekstrahē vielas, ko pievieno zobu pastām, ziedēm, kosmētikai.

Viena no būtiskākajām dzintara sastāvdaļām no medicīnas viedokļa ir dzintarskābe. Atklāts, ka visvairāk dzintarskābes ir Baltijas dzintarā – gabaliņā, kam jau izveidojusies tumša garoziņa, ir vidēji 7–8% dzintarskābes, taču parasti tās daudzums nepārsniedz 1–2%. Dzintarskābes medicīniskās iedarbības diapazons ir ļoti plašs: tā stimulē nervu sistēmu, uzlabo nieru un zarnu trakta darbību, to izmanto kā līdzekli pret stresu un iekaisumu. Tā palīdz pie artrīta, anēmijas un sirds patoloģijām. Tā ir biostimulators, kam piemīt spēja paaugstināt imunitāti un mikrocirkulāciju orgānos un audos, kā arī saglabāt jaunības tvirtumu ādā. Tā veicina saišu un skrimšļu veselību, tādējādi atjaunojot locītavu elastību, stabilizē hormonālo līdzsvaru brieduma periodā. Dzintarskābe palielina muskuļu tonusu un kavē trombu veidošanos asinsvados.

Lielā daudzumā dzintarskābe kristalizējas no gāzēm, kas izdalās, dzintaru kausējot, savukārt organismā šī skābe veidojas vielmaiņas ceļā. Tā veicina enerģijas izstrādi šūnās, neitralizē brīvos radikāļus un indes. Dzintarskābe atbild par enerģētisko apmaiņu, tāpēc fiziskas, garīgas un emocionālas slodzes rezultātā rodas dzintarskābes trūkums organismā un dzintarskābe jāuzņem, ēdot upenes un smiltsērkšķus.

Dzintara kausēšanas procesā vienlaicīgi ar dzintarskābi iegūst dzintara eļļu. Šī viela ir antiseptiķis, kam piemīt imunitāti stimulējoša un brūces dziedējoša iedarbība. Tā līdzsvaro mikrocirkulāciju un vielmaiņas procesus ādā.

Dzintara pulveris ir dzintarskābes un dzintara eļļas koncentrāts.

Veicot pētījumus, izrādījās, ka, mainot dzintara pulvera koncentrāciju suspensijā, mainās tās iedarbības veids. Piemēram, vienā gadījumā suspensija stimulē matu folikulu augšanu, bet ar citu dzintara koncentrāciju tā stimulē ādas šūnu reģenerāciju un veco šūnu atjaunošanos. Dzintara pulveris lieliski līdzsvaro enerģētisko lauku, atbrīvojot organismu no toksīniem un labvēlīgi iedarbojoties uz vairogdziedzeri.

Tautas līdzeklis pret kuņģa vainām ir ar ūdeni sajaukti dzintara putekļi.

Ausu un acu vainām lieto dzintara putekļus ar rožu eļļu vai medu.

Polijā dzintara putekļus iešņauc pret iesnām.

Dzintara pulveri izmanto sejas maskām, sajaucot to ar ūdeni vai eļļu. Šāda maska dziļi baro, mitrina, attīra, gludina, nomierina ādu. Sausu vai uz mitras sejas uzklātu pulveri izmanto kā ādas skurbi, kas neitralizē brīvo radikāļu iedarbību.

Senie grieķi, romieši un ēģiptieši izkvēpinot telpas ar dzintara pulveri, attīrīja tās enerģētiski un arī dezinfekcijas nolūkos.

 

Dzintars vajadzīgs gan enerģētiski, gan fiziski:

Dzintaru atzīst par efektīvu biostimulatoru, kas uzlādē ar enerģiju, stimulē matu augšanu, padara jaunavīgāku ādu, nomierina nervu sistēmu, novērš galvassāpes, stiprina asinsvadus, stimulē limfas, muguras smadzeņu un starpšūnu šķidrumu kustību, palīdz cīnīties ar audzēju šūnām. Dzintaru ieteic lietot tiem, kas cieš no zema asinsspiediena, glaukomas, kataraktas un tīklenes distrofijas. Pastāv uzskats, ka dzintars spēj dzēst dažāda veida patoloģiskus elektromagnētiskos laukus, kas ir slimību rašanās iemesls.

 • Dzintars palīdz pie bronhīta, plaušu slimībām. Sasmalcināts pulverī un uzbērts uz brūces, aptur asiņošanu. Dzintara pulveris ārstē arī kuņģa slimības.
 • Vairogdziedzera slimniekiem iesaka valkāt neapstrādāta dzintara krelles, grūtniecības laikā ieteic nēsāt dzintara krelles un aproci, lai būtu vieglas dzemdības. Arī onkoloģijā iesaka dažādas receptes, kur izmanto dzintaru.
 • Dzintara krelles ikdienā iesaka nēsāt, ja ir spondiloze un sašaurināti galvas asinsvadi.
 • Nēsājot dzintaru pie ķermeņa, tas stiprina vēdera orgānus, Locītavas atveseļojas, ja tieši uz slimās vietas valkā dzintara aproci vai apsējus.
 • Dzintars labvēlīgi iedarbojas uz kataraktu un palīdz pret tuvredzību.
 • Paberzējot sāpošo vietu ar dzintara gabaliņiem, sāpes pāriet stundas ceturkšņa laikā. Tieši tāpēc maziem bērniem zobu šķilšanās laikā dod grauzt dzintara gabalu – tas mazina sāpes.
 • Pret ausu un acu kaitēm lieto ar rožu eļļu vai medu sajauktus dzintara putekļus.
 • Tiem, kuri daudz strādā pie datora, kā arī mūziķiem (sevišķi pianistiem un vijolniekiem) vēlams rokā virpināt dzintara bumbiņas vai spēlēties ar dzintara krellēm. Tāpat ieteicams delnu masēt ar dzintaru – līdz dzintars rokās kļūst silts.
 • Ja piedzīvots stress, pabraukājiet ar dzintara lodīti pa delnas centru – uz tās atrodas punkti, kas atbild par nervu sistēmu.
 • Ar dzintara dūmiem izkvēpina dzīvojamās telpas, tādējādi iznīcinot mikrobus un attīrot mājokli.
 • Dzintara enerģija atjauno cilvēka enerģiju, stabilizē endokrīno sistēmu, reģenerē nervu sistēmu un atjauno muskuļu audus, attīra organismu no sārņiem.
 • Dzintars tiek lietots arī kā amulets pret ļaunu enerģiju – lai sargātu savu īpašumu, dāvājot mājiniekiem stipru veselību.
 • Dzintars nemitīgi izstaro negatīvos jonus, tādējādi neitralizējot brīvo radikāļu darbību. Ja šo negatīvo jonu trūkst, brīvie radikāļi uzbrūk veselajām šūnām.

Uzmanību! Dzintars iedarbojas, ja to valkā tiešā saskarsmē ar ķermeni, nevis uz apģērba. Ja vēlaties, lai dzintars strādātu jūsu veselības labā, tas jāsargā no metālu enerģijas iedarbības. Saules akmens daļēji zaudē savas ārstnieciskās īpašības zelta ietvarā, bet ar sudrabu dzintars nepavisam nav saderīgs – tiek lauzts cilvēka enerģētiskais lauks. Jebkuras slimības ārstēšanā izmanto gan gaišo, gan tumšo dzintaru – tas simbolizē līdzsvaru starp un jan. Jāpiebilst – jo dzintars apstrādājot mazāk uzskaistināts, jo tas enerģētiski spēcīgāks, tomēr nezaudē savas galvenās īpašības ne presējot, ne sasmalcinot.

 

Sāls, ūdens un saule

Dzintars informāciju spēj uztvert un saglabāt, tāpēc ar savu akmeni vēlams sadraudzēties. Ja dzintars kļūst blāvs, tas nozīmē, ka saules akmens uzņēmis sevī negatīvo enerģiju un tas jāattīra, stundu paturot sālsūdenī un pēc tam – stundu ļaujot gozēties saules staros.

Koncentrējiet uzmanību uz slimo orgānu un savu darbību apvienojiet ar pozitīvām enerģijām un emocijām!

Viss ir mūsu rokās, nemētāsimies ar savas zemes dārgumiem!

 

Fakti, ko varbūt nezināji

 • Baltijas dzintara ķīmiskais sastāvs noteic lielas daļas dzintara izmantošanu ķīmiskai pārstrādei. Rezultātā iegūst tīru dzintarskābi, ko izmanto ne tikai medicīniskos nolūkos, bet arī kā stratēģisku materiālu atomzemūdenēs un kosmisko kuģu dzinējos. Savukārt dzintara eļļu un dzintara laku izmanto augstvērtīgu krāsu un laku ražošanā. Bez dzintara lakas nav iespējams veidot zelta jumtu klājumus arhitektūras pieminekļos.
 • Viduslaikos no dzintara tika gatavotas brilles. Arī mūsdienās vairākas optikas ražotājfirmas dzintaru izmanto optikas dzidrināšanai.
 • Dzintaru izmanto kā izolatoru elektrotehnikā. Dzintara serdeņi tika izmantoti arī iekārtās, kas noteica radiācijas līmeni pēc Černobiļas AES avārijas.

 

ŽURNĀLA TAKA 2015.GADA arhīva numurs, sagatavoja: Beata Sproģe-Kozlovska, dziedniece, ekstrasense – psihoterapeite

Jums var arī patīk