Radošuma prieks. Intervija ar gongu meistari no Lietuvas Alīciju Eiliakas

Alīcija Eiliakas –  gongu meistare, skaņas terapeite, semināru un meistardarbīcu vadītāja, skaņas terapijas pirmsācēja Baltijā. Alīcija Eiliakas vada gongu peldes seansus, gongu skaņas koncertus, meditācijas, ir psiholoģijas studijas Māksla būt” izveidotāja Lietuvā (www.menasbuti.lt). Kopā ar savu vīru Ričardu Eiliakas Alīcija muzicē uz neskaitāmiem arhaiskiem un moderniem instrumentiem, intuitīvi veidojot meditatīvu un relaksējošu mūziku, ko slavenais gongu meistars Dons Konro sauc par brīvas dvēseles džezu (free spirit jazz). Alīcija un Ričards Eiliakas  tic, ka ikvienam patiesā es atklāšana ir tas varenais spēks, kas attīsta radošumu, vada mūs mūsu dvēseles ceļā, dziedina un iedvesmo dzīvei.

Pastāstiet, lūdzu, nedaudz par sevi – no kurienes esat, ar ko nodarbojaties?

Es dzīvoju Viļņā, esmu divu dēlu māte. Ar ko nodarbojos? Mana personīgā dzīve un profesionālā nodarbošanās ir cieši saistītas, un man šķiet, ka beidzot es esmu iemācījusies plānot laiku tā, lai tas atbilstu manas sirds vēlmēm. 2–3 dienas nedēļā veltu psihoterapijas darbam, tā ir individuāla terapija. Otra nedēļas daļa tiek veltīta gongiem, kustību terapijai, meditācijām, semināriem, grupu nodarbībām. Un citu reizi tie ir koncerti, kuros muzicēju kopā ar vīru Ričardu un dēliem. Esmu kaislīga ceļotāja un dažreiz organizēju izbraukuma retrītus. Lielāko daļu semināru un gongu sesiju mēs vadām kopā ar vīru Ričardu, kopā arī daudz ceļojam.

 

Pirmā asociācija par jums ir gonga skaņas. Pastāstiet, kad pati iepazināties ar šiem varenajiem instrumentiem?

Vairāk kā pirms 10 gadiem mēs atklājām savu studiju „Māksla būt”. Pilnīgi nejauši mani sasniedza ziņas par gongu meistaru un skaņu terapeitu Tomu Čartoriski. Tajā laikā es patiesi nezināju, kas ir gongi, bet uzaicināju viņu novadīt Viļņā skaņas terapijas semināru. Tas bija pirmais tāda veida seminārs Lietuvā, iespējams, pirmais Baltijas valstīs. Es iemīlējos gongos līdz ar pirmajām to skaņām. Uzreiz pēc semināra iegādājāmies savus pirmos gongus, sākām intensīvi mācīties un spēlēt.

 

Vai gongi ir ietekmējuši jūsu dzīves ceļu?

– Dažreiz mēs ar Ričardu apspriežam mūsu dzīvi „pirms gongiem” un pēc. Pēdējo desmit gadu posms ir kļuvis par pagrieziena laiku mūsu dzīvē, daudz kas ir izmanījies. Saprotams, tā nav tikai gongu ietekme, bet kopš mēs esam uzsākuši šo skanīgo ceļu, mūsu dzīve ievērojami ir mainījusies. Sakrālās skaņas pasaulē robeža starp terapiju, daiļradi un garīgo ceļu ir ļoti smalka. Gonga ceļš ir apzinātības attīstības ceļš, garīguma dziļākas izpratnes ceļš. Tas ir arī spontāna un intuitīva radošuma ceļš. Radošums ienes dzīvē daudz prieka un viegluma, tas ļauj izpaust sevi, izpaust savas dvēseles vajadzības. Viss šis kopums ārstē un dziedina. Tiek dziedināts cilvēks, savstarpējās attiecības ir veselīgākas. Dziedāt un muzicēt mūsu mājās ir parasta lieta. Iesākumā ar mums kopā muzicēt sāka vecākais dēls, pēc tam arī jaunākais.

 

Aprakstiet, kā gongu skaņas ietekmē klausītāju!

– Īsumā – gongu skaņas mūs ietekmē holistiski, visos līmeņos – fiziskajā, mentālajā un garīgajā. Gongu skaņas mūs dziļi atslābina, harmonizē smadzeņu pusložu darbību, ietekmē neiroimūno sistēmu. Vienkārši sakot – ieslēdz mūsu dabiskos pašatjaunošanās un pašdziedināšanās mehānismus. Gongu skaņu sesijā klausītāji iegrimst gonga vibrāciju viļņos, dziļi atslābinās, izjūt dažādus emocionālus stāvokļus un fiziskas sajūtas. Gongu skaņas vienmēr ir iespaidīgs „ceļojums” cauri emocijām, pārdzīvojumiem un sajūtām. Gongu skaņas ietekmē mums tiek dota iespēja atslābināties un atbrīvoties no „programmām”, kas ir mūsu sasprindzinājuma, neapmierinātības un pat slimību iemesls.

 

Kādus mūzikas instrumentus bez gongiem vēl spēlējat?

– Es ļoti mīlu savas šamaņu bungas – tās ir īpašas, dzīvas, tās vieno ar zemes un sirds enerģiju. Es spēlēju tibetiešu un kristāla skanošos traukus, flautu, vargānu, monohordu, sansulu, vibrofonu, čakrofonus, gliemežvāku. Es dziedu!

 

Jūsu vīrs Ričards vienmēr spēlē ar jums. Cik svarīgs ir viņa atbalsts?

– Mēs ar Ričardu esam gonga skaņu ceļā kopā no paša sākuma. Mans vīrs vienmēr mani ir atbalstījis visos manos iesākumos. Jāpiebilst, ka no sākuma grupas un nodarbības gan vadīju viena pati. Gongu skaņas mūs ir apvienojušas un kļuvušas par mūsu kopēju aizraušanos. Mēs kopā spēlējam, ceļojam, kopā radām.

 

Novembrī jūs uzstāsieties Rīgā. Pastāstiet, kas notiks koncertā meditācijā?

– Uz koncertu Rīgā mēs atvedīsim īpašus četru stihiju gongus un pirmo reizi milzīgu, 160 cm diametrā „Mother Cosmo” gongu! Mums ļoti patīk „Ave Sol” koncertzāles akustika, domāju ka šī lielā gonga vibrācijas ieskandinās katru zāles stūrīti. Mūsu koncertprogrammā ir daudz jaunas mūzikas un lirikas, mēs būsim priecīgi dalīties šajā visā ar Latvijas publiku. Mēs nosaucām šo koncertu „Kosmiskā balāde”. Tas būs ceļojums – caur zvaigžņu plejādēm, caur iekšējiem stāvokļiem uz to vietu sevī, ko mēs sajūtam kā savas Mājas, savu Pirmsākumu.

Jūsu dēli arī piedalās jūsu radošajos projektos.

– Jā, mūsu dēli Lukas un Bartošs arī spēlē kopā ar mums. Viņi abi ir talantīgi muzikanti – Lukas ar elektroģitāru rada patiesi mistikas skaņas, kas piedod īpašas nokrāsas mūsu mūzikai, Bartošs spēlē klavieres. Abi dēli komponē, visas mūsu dziesmas ir radītas kopīgi, mūzika un dziesmu vārdi ir mūsu pašu.

 

Kādus vēl pasākumus bez koncertiem jūs vadāt, kur vēl var dzirdēt gongu skaņas jūsu  izpildījumā?

– Bez gongu skaņu sesijām un koncertiem mēs vadām dažādus seminārus – apmācības, terapeitiskus un radošus seminārus. Lielākā daļa no tiem ir mani autordarbi. Tie ir semināri par skaņu terapijas mākslu, masāžu ar tibetiešu skanošajiem traukiem, par spontānām improvizācijām un intuitīvo dziedāšanu, kā arī terapeitiski semināri, piemēram „Sirdsbalss”, „In balance” un citi. Jau daudzus gadus pēc kārtas mēs organizējam vasaras nometni „Gong Camp”.

 

Koncerta laikā mēs vēlamies, lai šo īpašo skaņu plūsma nekad nebeigtos. Jūsu ģimene ir radījusi klausītājam iespēju paņemt līdzi daļiņu jūsu mūzikas diska formātā – disku “Whisper of the Universe”.

– Šī mūzika ir dziļš iekšējs skaņu Ceļojums. Tajā jūs dzirdēsiet gan gongu skaņas, gan kristāla dziedošo trauku skaņas, gan šamaņu ritmus, gan dzeju. Šo disku var klausīties gan kā vienotu meditāciju, gan kā atsevišķus skaņdarbus.

Kura no dziesmām jums pašai vismīļākā?

– Šajā diskā ir vairākas mīļas dziesmas, bet visvairāk man šķiet izdevusies „In the eyes of love” (Mīlestības acīs). Šī dziesma radusies pilnīgi spontāni, pamata mūziku tai uzrakstījis dēls Bartošs. Vārdi atnāca paši. Dziesma ir par to, ka tad, kad skatāmies uz otru cilvēku ar mīlestību, mēs rādām otram viņa paša iekšējo, dievišķo gaismu.

 

Tik daudz dažādu pasākumu pastāstiet, kur jūs smeļaties iedvesmu un spēkus?

Mani iedvesmo daudz lietu – tā ir mūzika, tās ir meditācijas, daba un komunicēšana ar mīļotiem cilvēkiem. Mani iedvesmo ceļojumi, it īpaši ceļojumi uz Indiju. Kad jūtu, ka man vajadzīga atelpa, es braucu tur, kurp aicina mana sirds. Pēdējos gados arvien mazāk piedalos citu organizētos pasākumos – pietrūkst laika. Bet mani vienmēr ļoti  iedvesmo mūsu pašu organizētie semināri un koncerti, mani iedvesmo ļaudis, kas pie mums nāk. Tā vienmēr ir apmaiņa – mēs dāvājam viņiem sevi, atveram viņiem savas sirdis, viņi savukārt atver mums savējās. Kas gan var iedvesmot vairāk kā šāda saskarsme?

Pastāstiet nedaudz par saviem skolotājiem, kas viņi ir?

– Savā dzīves ceļā man ir palaimējies satikt daudz brīnišķīgu cilvēku, skolotāju. Paši lielākie mani skolotāji ir mani bērni. Un vīrs – mēs mācām viens otru jau 30 gadus. Skolotāju  gan ir vairāk – pie vieniem es apguvu terapiju, pie citiem jogu. Ar viņiem es iepazinu sevi, meditēju. Skaņu terapiju vispirms apguvu pie Toma Soltrona, Dona Konro. Es nejūtu sevī vajadzību pieslieties kādai konkrētai garīgai skolai, man nav skolotāja inkarnācijā. Bija laiks, kad es nopietni nodarbojos ar jogu, tad pienāca laiks meditāciju praksēm, kādā brīdī mani ieinteresēja enģeļu enerģijas. Es jūtu eņģeļu klātbūtni un atbalstu. Garīgais ir ap mums un mūsos.

 

Kāds ir jūsu vēlējums mūsu lasītājiem?

– Novēlēšu to pašu, ko sev: dzīvot caur sirdi, plūsmā, pieņemt dzīvi tādu, kāda tā ir, priecāties un gūt gandarījumu no vienkāršām lietām. Un vairāk dziedāt – tas ir prieka avots!

 

>>>III<<<

 no žurnāla TAKA 2017. gada  arhīva, sagatavoja: Ida Iveta Platace

Jums var arī patīk