Gaismas un krāsu terapija  

 

Gaismas vibrācijas ķermenī ienāk caur redzi kā krāsas. Ejot pa redzes nervu, gaismas stars sadalās divās daļas. Viens gaismas impulss iet uz smadzeņu redzes un atpazīšanas centru, kas atrodas pakauša daļā, kur veidojas redzētā vizuālais attēls. Otrs nonāk hipotalāmā, bet hipotalāms, kā zināms, saistīts ar visu organismu. Blakus hipotalāmam atrodas epifīze, kas sadala saules gaismu pa atsevišķām spektra krāsām. Epifīze dod komandu smadzenēm novadīt katru krāsu attiecīgajam orgānam. Tāpēc krāsu terapija dziedina visu organismu.

Kas ir krāsa?

Krāsa ir enerģija. Krāsa ir noteikta garuma vilnis – tas bija Īsaka Ņūtona atklājums.

Visas krāsas atšķiras ar savām vibrācijām un ar savu specifisko dziedniecisko iedarbību. Agrāk mediķi apšaubīja krāsu terapijas objektivitāti, jo uzskatīja, ka krāsas ietekmē cilvēku tikai psiholoģiski, taču 20. gadsimta astoņdesmitajos gados Kanādas zinātnieki pierādīja, ka gaisma un krāsas vienādi iedarbojas kā uz redzīgajiem, tā arī uz aklajiem. Piemēram, sarkanā krāsa paaugstina asinsspiedienu un uzlabo asinsriti visiem cilvēkiem bez izņēmuma, bet gaiši zilā –asinsspiedienu pazemina un palēnina asinsriti. Bet Avicenna jau pirms 1000 gadiem rakstīja, ka cilvēks, kas asiņo, nedrīkst skatīties ne uz ko sarkanu, viņam jāskatās uz kaut ko zilu!

Elektriskajā gaismā trūkst zilās, zaļās un violetās krāsas. Šīs krāsas ir saules spektrā. Tas nozīmē, ka tiem, kuri ilgstoši dzīvo tikai pie elektriskās gaismas un nesaņem trūkstošās saules spektra krāsas, var sākties depresija, nervu slimības, redzes pasliktināšanās, sirds kaites, asinsspiediena problēmas, imunitātes zudums.

Bet kas notiek, ja cilvēkam ilgstoši trūkst kādas krāsas? Kas notiek ar orgānu, kam šī krāsa ir vajadzīga visvairāk? Orgāns, kam trūkst kādas krāsas vibrācijas, maina savu vibrāciju biežumu. Un tas savukārt noved pie orgāna disfunkcijas.

Kāda veidā mēs sajūtam krāsu? Un kā sajūtam, kāda krāsa mums vajadzīga? Un vai vispār sajūtam?

Krāsa ir elektromagnētiska enerģija, kas stimulē melatonīnu acs tīklenē un caur to arī epifīzi. Zinātnieki atklājuši, ka redzīgas ir ne tikai mūsu acis, bet arī āda, kas uzņem krāsu caur nervu receptoriem un spēj uztvert krāsu vibrācijas.

 

Krāsa un to toņi Ķermeņa problēmas Psiholoģiskās problēmas
Sarkanā krāsa Nogurums, mazasinība, saaukstēšanās, slikta asinsrite, zems asinsspiediens Apātija, depresija, bailes, nedrošība
Oranžā krāsa Enerģijas trūkums, slikta ēstgriba, gremošanas traucējumi, astma, krampji, žultsakmeņi Apātija, skumjas, garlaicība
Dzeltenā krāsa Aizcietējumi, vēdera piepūšanās, diabēts, ādas problēmas, nervu sabrukums Depresija, zems pašvērtējums, pesimisms, radošo ideju trūkums
Zaļā krāsa Sirds slimības, bronhīts, gripa, klaustrofobija Impulsivitāte, dusmas,

sasprindzinājums

Gaiši zilā krāsa Augsts asinsspiediens, rīkles iekaisums, drudzis, asiņošana, apdegums, menstruālās sāpes, galvassāpes, zobu sāpes Kautrīgums, runas problēmas, nedrošība
Tumši zilā krāsa Kurlums, katarakta, asiņošana, nervu sabrukums Apsēstība, paranoja, histērija, pārāk liela jūtība
Violetā krāsa Smadzeņu satricinājums, epilepsija, neiralģija, skleroze Nervozitāte, neticība saviem spēkiem, izmisums, pašcieņas trūkums

 

Ir trīs galvenās krāsas, kas, savienojoties savā starpā, rada citas krāsas. Pamatkrāsas:

 • sarkanā – aktivizējošā;
 • zilā (gaiši vai tumši) – nomierinošā, pretpols sarkanajai krāsai;
 • dzeltenā – līdzsvarojošā un nedaudz tonizējošā.

Pārējās ir atvasinātās krāsas.

 • Violetā krāsa sastāv no divām krāsām: sarkanās (aktivizējošās) un zilās (nomierinošās), tāpēc violetajai piemīt abu krāsu (sarkanās un zilās) īpašības. Violetā krāsa ir līdzsvarojoša.

Ja violetās krāsas tonis vairāk tuvinās sarkanai krāsai, to sauc par purpura krāsu un izmanto pie lūzumiem, jo tā ātri atjauno kaulu audus.

Ja violetās krāsas tonis vairāk tuvāks zilajai krāsai, to dēvē par indigo, šajā gadījumā tās iedarbība būs vairāk nomierinoša.

 • Zaļā krāsa rodas, sajaucoties zilajai un dzeltenajai. Tā ir nomierinoša un apvieno abu krāsu īpašības.
 • Oranžā krāsa ir atjaunojoša, atdzīvinoša, tā apvieno sarkanās un dzeltenās krāsu īpašības.
 • Baltā krāsa harmonizē visu organismu, jo satur sevī visas spektra krāsas. Baltā krāsa noņem sāpes.
 • Melnā no fizikas viedokļa vispār nav krāsa, tas ir gaismas trūkums. Tas, ko mēs dēvējam par melno krāsu, īstenībā ir ļoti tumša zilā, zaļā vai brūnā.
 • Pelēkā krāsa – baltās un melnās krāsas savienojums – ir līdzvērtīga „nullei”, tāpēc šo krāsu sauc par neitrālu. Tā cilvēka organismā neizraisa nekādas izmaiņas. Bet tad kāpēc pelēkā krāsa var būt tik nomācoša? Tikai tāpēc, ka trūkst citas krāsas.
 • Brūnā krāsa ir dzeltenās, zilās un sarkanās krāsas savienojums. Tā neitralizē visu krāsu iedarbību, tāpēc dziedināšanā brūno krāsu neizmanto.
 • Zeltainā krāsa – tā pati dzeltenā vai oranžā krāsa, tikai spīdīga, jo atstaro gaismu.

Padomājiet – kādas krāsas drēbes jūs ne par ko neuzvilktu?

Izrādās, ka tieši šī krāsa jums vajadzīga visvairāk!

 

Kā dziedināt ar krāsām?

Vēl daži krāsu terapijas paņēmieni

 • Sāksim ar Avicennas izmantoto metodi, kas bija zināma gan Ēģiptē, ganIndijā. Vajadzīgās krāsas caurspīdīgā traukā (stikla vai plastmasas) ielej ūdeni un uz vienu stundu novieto trauku uz palodzes. Saule strukturēs ūdeni caur šo krāsaino filtru. Ja saules nav, tad, lai uzstrāvotu ūdeni, var izmantot arī apgaismojuma lampas. Un var vēl vienkāršāk – ielej ūdeni krāsainā traukā, novieto uz galda tuvumā gaismai vai lampām uz 40 minūtēm.

Uzmanību! Savus filtrus var pagatavot pats. Nopērk krāsainas caurspīdīgas mapes, izgriež no tām strēmeles (piemēram, violeto), aptin apkārt parastai stikla glāzei un piestiprina ar līmlenti vai gumiju.

Ja ir vajadzīga zilā vai zaļā krāsa, nopērk minerālūdeni šādas krāsas pudelē.

 • Svarīgi arī, kādas krāsas drēbes valkājat, kādas krāsas redzat sev apkārt, kādā krāsā ir interjers. Tāpēc izvēlieties apģērbu tādās krāsās, kādas ir vajadzīgas jūsu veselībai. Ja šādas krāsas virsdrēbju nav, izvēlieties šīs konkrētās krāsas apakšveļu, zeķes, čības un citus mājas tērpus, gultasveļu vai dvieļus.
 • Firmas „Zepter” Bioptrona lampa izstaro polarizētu gaismu. Lampu var papildināt ar krāsainiem stikla filtriem. Taču šis pasākums ir diezgan dārgs. Līdzīgu efektu var sasniegt, izmantojot arī parastās krāsainās spuldzītes: galda lampā ieskrūvējiet atbilstošu krāsaino spuldzīti, pēc iespējas vājāku (15–20 W vai LED), apģērbiet baltas drēbes un apsēdieties tā, lai gaisma apstarotu konkrēto ķermeņa daļu vai visu ķermeni. Ja gaisma nav pārāk spilgta, var uz to arī skatīties. Ja izvēlēta zaļā, zilā vai violetā krāsa, seansam būtu jāturpinās līdz 30 minūtēm. Ja izvēlēta sarkanā, oranžā vai dzeltenā krāsa – tad tikai 10 minūtes.

Kā filtru var izmantot arī krāsainu caurspīdīgo glāzi, iekšā ieliekot tējas svecīti.

 • Krāsainā pārtika. Dažādu krāsu produktiem arī ir liela nozīme. Nav jābūt lielam speciālistam, lai pēc produktu krāsas saprastu, kādas vielas satur šis produkts. Un, jo košāka ir produkta krāsa, jo labāk – tas nozīmē, ka produkts satur vairāk vitamīnus. Protams, te domāti tikai dabīgie produkti, bez mākslīgām krāsvielām.

Kādā krāsā ir jūsu mīļākais ēdiens vai produkts? Kādā krāsā ir produkts, kas jums negaršo? Kādas krāsas dārzeņi un augļi ir jūsu mājā, kādas krāsas dārzeņu un augļu tur nav? Ja kaut kas sāp vai esat saaukstējis, kādas krāsas produktus jūs parasti lietojat? Padomājiet, vai tā pārtika, ko ēdat lietojat, atbilst jūsu vajadzībām? Un sāciet lietot vajadzīgās krāsas produktus, lai būtu vesels un harmonijā ar ķermeni un dvēseli. 

 

(No Žurnāla TAKA arhīva, autore: Beata Sproģe-Kozlovska, dziedniece, gaišreģe, ekstrasense)

Jums var arī patīk