Enerģizējies ziemā ar akupunktūru.

Noteikti esat dzirdējuši par tādu procedūru kā akupunktūra, kas aktivizē organisma „aizmigušos” enerģijas punktus (kuru ķermenī ir vesels lērums), nodrošinot normālu enerģijas plūsmu visā ķermenī. Ikdienā reti kurš aizdomājas par to, cik aktīvi ir viņa enerģijas punkti. Bieži vien enerģijas bloķēšana organismā izpaužas kā nogurums, galvassāpes, vājums, enerģijas trūkums, motivācijas un pozitīvisma trūkums, kas traucē pilnvērtīgi izbaudīt dzīves procesus. Lai mainītu to, kā mūsu organismā plūst šī enerģija, varam veikt dažādas procedūras. Viena no populārākajām ir adatu terapija, taču tas nav vienīgais veids. Kas ir šie enerģijas punkti, kāpēc tos vajag aktivizēt, turklāt paveicot to daudz maigākā veidā par adatu terapiju – par to būs šis stāsts.

Enerģijas ceļi

Pašlaik par savu veselību cilvēki domā vairāk nekā jebkad. Kaut arī medicīnas sistēma, tehnoloģijas un dzīves kvalitāte strauji uzlabojas, cilvēku veselības stāvoklis ar katru gadu kļūst arvien kritiskāks. Kāpēc? Iemesli ir acīmredzami un visiem zināmi – mūsu dzīvesveids pārtapis par nebeidzamu skrējienu kāmīša ritenī, turklāt ne jau fiziski, bet gan emocionāli. Ne velti viedi ļaudis runā par to, ka mūsu emocijas un domas ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē to, kāda tad galu galā būs  veselība, pašsajūta un performances spējas. Sēdošs dzīvesveids lielai daļai ļautiņu kļuvis par ikdienu un ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kopējo veselības stāvokli.

Mūsu ķermenī ir vairāki simti akupunktūras punktu, kas atrodas ap apmēram 400 meridiāniem mūsu ķermenī. Taču visā mūsu ķermenī tie varētu būt ap 2000, kas nebūt nav tik mazs skaitlis. Ķīniešu medicīnā tos dēvē par 12 enerģijas ceļiem, kas atbild par to, kādā stāvoklī ir mūsu veselība. Katrs no šiem punktiem ir saistīts ar kādu no mūsu orgāniem. Tos stimulējot, uzlabojas konkrētā orgāna darbība un enerģijas plūsmu ap to. Tā ir sava veida dabiskā ārstēšana. Stimulējot šos punktus, uzlabojas arī asinsrite, tādā veidā mūsu audiem pastiprināti piekļūst skābeklis, ļaujot tiem relaksēties. Šādas procedūras laikā cilvēka organismā izdalās vielas, kas stiprina imunitāti, stabilizē emocionālo uztveri, krietni uzlabo arī ādas stāvokli. Enerģijas punktu darbība nodrošina to, cik brīvi pa mūsu ķermeni plūst tā saucamā dzīvības plūsma, kas kā upīte apskalo katru orgānu. Ja dzīvības upītē izveidojies aizsprosts, tas ietekmē visu „apūdeņošanas sistēmu”, kas loģiskā kārtā ietekmē orgānu darbību. Ja cilvēks piekopj mazkustīgu dzīvesveidu, nedomā par savu uzturu un atrodas nepārtrauktā stresā, to varētu pielīdzināt dambja celtniecībai, kas atstāj milzīgu ietekmi uz organisma funkcionēšanas spēju. Tā vienkārši tiek apturēta ,un mēs darbojamies, izmantojot tikai 45% no sava potenciāla. To ne tikai var sajust, bet arī redzēt.

 

Vienveidības sekas

Visbiežākie iemesli, kāpēc organismā tiek bloķēta dzīvības plūsma, ir mazkustīgs dzīvesveids, biežs stress, bailes, koncentrēšanās uz negatīvām lietām un nepareizs uzturs. Ķermenī mēs to izjūtam kā nogurumu, bezspēku, biežas galvassāpes, reiboņus, vājumu, enerģijas trūkumu, aptaukošanos, sāpes kakla un plecu daļā, motivācijas un pozitīvisma trūkumu. Cēlonis tam visam ir vienveidība. Sēdošs biroja darbs ir tikai viens no cēloņiem enerģijas sablīvējumam. Ja pie galda jāpavada visa diena, vēlams ik pēc stundas sarīkot vismaz piecu minūšu atelpu, kurā ķermenis atrodas kustībā. Tā var būt jel kāda: aiziet līdz virtuvei padzerties, apmeklēt tualeti, pavingrot, galvenais, lai ķermenis ir kustībā.

Savukārt daži cilvēki „iebrauc” otrā grāvī, pārāk aktīvi kustoties un noslogojot savu organismu. Ķermenis jūtas noguris, var rasties dažādas kāju locītavu problēmas, pietūkušas vēnas un potītes, sāpes muskuļos un kaulos. Tas izraisa kārtējo saspringumu, tikai šoreiz no pārlieku lielās darīšanas.

Vēl mūsu ķermeni ļoti spēcīgi ietekmē mūsu domas un emocijas. Ja nepārtraukti paši sevi no iekšienes rājam vai baidāmies no kaut kā, tas ietekmē ne tikai garīgo, bet arī fizisko ķermeni. Stresa situācijās tas kļūst saspringts uz savelkas, veidojot enerģijas sablīvējumus, bet tas traucē brīvai enerģijas plūsmai. Mēs kļūstam nīgri un nejūtamies labi paši savā ādā, jo dziļi sirdī jau zinām, ka esam spējīgi uz ko vairāk, tāpēc iekšējā diskomforta sajūta ir tik manāma.

Asins cirkulāciju ķermenī uzlabo regulāra atpūta, pastaiga dabā, sporta zāles apmeklējums, masāžas. Vajadzētu arī piedomāt pie ūdens patēriņa ikdienā un pārliecināties vai kājas un rokas ir siltumā. Ik pa laikam jāpievērš uzmanība savām domām, vienkārši tās vērojot un izprotot, kāpēc tieši šobrīd es domāju to, ko domāju. Vieglākais veids kā apjaust savu domu spēku, ir sajust savu ķermeni uz piecām minūtēm – pavērojot, kurā no ķermeņa daļām jūtams saspringums, un ar elpošanas palīdzību to neitralizēt.

Ir dažādas metodes, kā uzlabot enerģijas plūsmu organismā – piemēram, enerģijas punktu sildīšana jeb piededzināšana, lāzeru terapijas, pēdu un ķermeņa masāžas. Viena no populārākajām metodēm enerģijas centru atbloķēšanai ir adatu terapija.

 

Var iztikt bez adatām

Atjaunot dzīvīgumu var arī mājās, nepieciešams vien masāžas matracītis, kas pēc skata patiešām atgādina adatu paklājiņu. Tā efektivitātes pamatā ir refleksoterapijas un akupresūras principi. Guļot uz šāda matracīša, iedarbojamies uz bioloģiski aktīvajiem punktiem un meridiāniem; tiek stimulēti nervu centri, uzlabota asinsrite un limfas plūsma. Rezultātā organisms tiek intensīvi bagātināts ar skābekli. Regulāra masāža palīdz nostiprināt imunitāti, samazināt iekaisuma procesus, kas saistīti ar sāpēm mugurā, atslābina nervu sistēmu, palīdz pret paģirām, uzlabo ādas elastību un sniedz mundrumu.

Protams, pirmais mirklis, guļot uz šī matracīša, var šķist nedaudz sāpīgs. Šādas masāžas laikā cilvēka organismā izdalās „laimes hormons” jeb endorfīns, kam piemīt sāpes remdinoša un pretstresa iedarbība. Tie mazina trauksmi un vairo apmierinātības, miera un drošības sajūtu. Tāpēc regulāras šādas masāžas palīdzēs ne tikai atjaunot enerģijas plūsmu organismā, bet arī uzlabos koncentrēšanas spējas, stiprinās noturību pret stresu. Dziļa muskuļu atslābināšana noņem spriedzi un spazmas.

Sākot piedomāt pie tā, kāda ir mana pašsajūta ne tikai fiziskajā, bet arī garīgajā plānā, mēs spējam kļūt harmoniskāki un laimīgāki paši savā ķermenī. Mūsu veselības stāvoklis ir mūsu pašu rokās, mēs esam atbildīgi par savu veselību un pašsajūtu.  Visa pamatā ir nodoms un apzinātība. Ja nejūtamies labi, tad acīmredzami darām kaut ko tādu, kas kaitē organismam, tāpēc kaut neliels solis pareizajā virzienā ir milzu labums mums pašiem.

 

Ar pirkstiem

Akupresūra ir ļoti līdzīga akupunktūrai, un to var saistīt ar refleksoterapiju, jo tā aptver punktu masāžu konkrētās zonās, kas stimulē konkrētus orgānus un visa ķermeņa darbību. Šīs metodes praktizētāji veic spiedienu uz meridiāniem jeb ķermeņa enerģijas punktiem. Atšķirība ir tāda, ka akupresūrai izmanto vienīgi pirkstu uzspiedienus, tāpēc akupresūra ir piemērotāka tiem, kas sirgst ar tripanofobiju (bailes no adatām). Akupresūras darbība un rezultāti ir tādi paši kā refleksoterapijai, tikai akupresūra aptver sevī plašāku masējamo punktu zonu.

Izmantojiet savu īkšķi vai rādītājpirkstu, vai abus kopā, lai stingri spiestu uz ķermeņa punktu, lēnām skaitot līdz 100. Tad pārtrauciet spiešanu, noskaitiet līdz 10 un atkārtojiet šo ciklu 5 reizes.

 • Lai ārstētu sliktu dūšu, caureju, vēdersāpes un vēdera uzpūšanos, kas rodas no pārēšanās, slikta ēdiena vai mērenas saindēšanās ar ēdienu: akupresūras punkti – abu plaukstu centri un katra pirksta galiņš.
 • Lai ārstētu nelabumu ceļojuma laikā un galvassāpes, kas rodas no saaukstēšanās: akupresūras punkti – katras plaukstas locītavas vidus, abas ausu ļipiņas no abām pusēm.
 • Lai ārstētu mērenas locītavu sāpes: akupresūras punkti – katras elkoņa locītavas vidus.
 • Lai ārstētu zemu vitalitāti, muskuļu sāpes, ar stresu saistītas slimības: akupresūras punkti – abas krūškurvja puses virs krūšu kaula.
 • Lai ārstētu bezmiegu un sliktu miegu: akupresūras punkts – viduspunkts starp uzacīm.
 • Lai ārstētu nospiedošu nogurumu, nemieru, galvassāpes, sāpes kakla augšdaļā: akupresūras punkts – pieres vidū tieši zem matu līnijas.
 • Lai ārstētu stīvumu kaklā, plecos un rokās: akupresūras punkts – kakla pamatne, kur tas satiekas ar mugurkaulu.
 • Lai ārstētu muskuļu sāpes ap mugurkaulu un vispārēju stīvumu: akupresūras punkti – abās mugurkaula pusēs muguras vidū.
 • Lai ārstētu sāpīgas un stīvas kājas: akupresūras punkti – abu ceļgalu locītavu vidū.
 • Lai ārstētu vispārēju vājumu: akupresūras punkti – abu kājas īkšķu gali.
 • Lai ārstētu hroniskas slimības, locītavu ievainojumus, atkārtotus ievainojumus vai ilgstošas muguras sāpes: akupresūras punkti – katras pēdas vidus četrreiz dienā.

>>>III<<<

žurnāls TAKA 2017.gada arhīvs, teksts: Signija Linde

 

Jums var arī patīk