Dzintara dziednīca. Intervija ar dzintara terapijas speciālistu VILNI BRILU

– Par dzintara dziednieciskajām īpašībām ineresējos jau sen. Kurš gan nezina, ka mūsu vecmāmiņas nēsāja dzintara rotas ne vien greznumam, bet arī, lai būtu nodrošinātas un veselas. Piemēram, īsās krelles, kas sedza kakla bedrīti, lietoja, lai stiprinātu vairogdziedzeri.

Savā masāžas praksē izmantoju dūņas, medu, mālus, ēteriskās eļļas. Izvairos no jebkādas sintētikas. Iepazinos ar dzintara produktiem, ko ražo uzņēmums Lietuvā, kurš pārstrādā dzintaru kosmētikas un masāžas vajadzībām. Šī produkcija ir laba – tie nav nekādi rotaslietu ražošanas atlikumi, ko nekādā ziņā nedrīkst izmantot ķermeņa kopšanā, jo tie mēdz saturēt gan abrazīvās daļas no slīpēšanas, gan pulējamās pastas. Lai saglabātu dzintara enerģētiskās īpašības, tā smalcināšanas procesā nedrīkst būt klāt metāls. Ja mājas apstākļos dzintaru malsim kafijas dzirnaviņās, iegūsim dzintara pamatdarbīgo vielu, bet enerģētiski tā nebūs vērtīga.

Ir divas pamatvielas, kuru dēļ dzintars ir tik vērtīgs – dzintara eļļa un dzintarskābe. Tās abas ir dabīgie antiseptiķi; tas, ka dzintarā ir vairāk kā 40 dažādu ēterisko eļļu savienojumu, nav primārais. Dzintara eļļa ir īpaši iedarbīgs antiseptiķis, tā novērš kairinājumus, iekaisumus. To galvenokārt izmanto hronisku problēmu risināšanai. Ar to masējot, var ļoti veiksmīgi noņemt locītavu un muguras sāpes.

Fiziski vai enerģētiski?

– Fiziski. Dzintara eļļu un dzintarskābi iegūst rūpnieciski – dzintaru kausējot. Apakšā paliek darvas slānītis, virspusē eļļa (to atdala) un kondensāta veidā – dzintarskābe. Tā ir enerģētiski ļoti aktīva viela, ko izstrādā arī cilvēka organisms. Tā nodrošina šūnu vielmaiņas ātrumu un imūnsistēmas stabilitāti. Ja esam apaukstējušies vai citas ligas piemeklēti, zinām, ka vajag paņemt upeņu zaptes burciņu vai smiltsēršķu ogas – saldētas vai sulu. Upenēs un smiltsērkšķos ir augsts dzintarskābes saturs, tāpēc tās stiprina imūnsistēmu, turklāt dzintarskābi termiski apstrādājot, produktus nenoārdās.

Vai dzintarskābe varētu būt arī avenēs un cidonijās?

– Nē, tur ir savi vitamīni, citas bioloģiski aktīvās vielas. Pateicoties tam, ka dzintarskābe ir mūsos katrā, organisms to atpazīst kā dabīgu, sev nepieciešamu vielu, un dzintarskābe brīvi tiek cauri šūnu membrānām. Tādējādi, masējot caur ādu, mēs iedarbojamies uz asinsriti. Tā, izmantojot smalcinātā dzintara preparātus, mēs faktiski iedarbojamies ne tikai uz ādas, bet arī uz visa organisma atveseļošanu.

Kā dzintarskābe regulē šūnu darbību?

– Dzintarskābi dēvē arī par šūnu degvielu, jo tā uzlabo šūnas apgādi ar skābekli, paātrina šūnu elpošanas procesus, aktivizē šūnu vielmaiņu, attīrīšanu. Dzintarskābe sekmīgi veicina dzīšanas un ādas šūnu atjaunošanās procesus. Ar tās preparātiem tiek sekmīgi kopti plaši apdegumi, ārstētas ekzēmas, psoriāze un izgulējumi.

Tie ir medikamenti ar īpašu nosaukumu?

– Nē, tā ir dzintarskābe, ko pievieno konkrētiem krēmiem vai ziedēm, vai arī smalks dzintara pūderis, ko klāj tieši uz brūces. Kopjot brūces ar dzintara preparātiem, sadzijušās apdegumu vietas ir līdzenākas, mīkstākas, tur mazāk veidojas neglītie, cietie rētaudi. Jo atjaunojas tieši ādas šūnas, nevis saistaudi.

Vai tikpat sekmīgi var mazināt vai novērst arī trofiskās čūlas?

– Tur jāizpēta iemesls, kādēļ čūla radusies. Jāskatās kompleksi, jāpārbauda asinsvadu stāvoklis – nebūs labi, ja ārstēs tikai ārīgi. Jāpārbauda ar Folla metodi, (ko arī šeit veicam). Šeit nopērkamā vēnu ziede palīdz stiprināt asinsvadu sieniņas, noņem tā saucamo „smago kāju” sajūtu frizierēm, pārdevējām, kam jāstrādā, noslogojot kājas. Arī tiem, kas ilgstoši sēž vienā pozā pie datora vai vada auto. Ja šūniņās veidojas kādi iekaisuma, kairinājuma procesi, dzintarskābe nomierina, arī mazliet šķidrina asinis, tādējādi veicinot limfas un asins atteci (normālu cirkulāciju).

Dzintaru iekšķīgi izmanto visu to kairinājuma procesu novēršanai, pie kuriem dzintars tiek klāt, ejot cauri organismam. Tas darbojas divējādi – gan kā antiseptiķis, mazinot kairinājumus un iekaisumus, gan kā absorbants, uzsūcot sevī toksīnus un izvadot tos no organisma. Dzintara pulveris iekšķīgi ir efektīva pirmā palīdzība saindēšanās gadījumos, ja piemeklējušas zarnu darbības problēmas, bērniem – pēc antibiotiku kursa, kad bojāta zarnu mikroflora.

Tāpat dzintara pūderis der arī smaganu iekaisuma, paradontozes gadījumos. Kā to lietot? Kā parastu zobu pulveri – ņemam zobu suku un pucējam! Tas ļoti veiksmīgi noņem kairinājumu, arī profilaktiski noder. Pulveris labi darbojas arī barības vada iekaisuma, gastrīta un kuņģa čūlas gadījumos; palīdz regulēt kuņģa skābes daudzumu. Cik daudz? Pa ceturtdaļai tējkarotes jeb naža galu.

Ārīgai lietošanai dzintara pūderi var likt uz svaigas, asiņojošas brūces, jo, pirmkārt, tas dezinficē, otrkārt – mazina sāpes un palīdz dzīšanas procesā.

 

Vai lineļļa arī derētu kā bāzes eļļa?

– Tā gan ir pabieza, bet kā sastāvdaļu varētu pievienot. Ja atrastu labas bioloģiskās lineļļas piegādātājus, varētu pamēģināt, tas jāpēta, tad būtu vēl viens vietējais Latvijas produkts.

Kam dzintarskābes preparāti nebūtu ieteicami?

– Dzintarskābe darbojas tāpat, kā citrusu augļskābes. Ja ir alerģija pret citrusaugļiem, tad, lietojot dzintara preparātus iekšķīgi, ir jāuzmanās. Lietojot smalcinātu dzintaru, iespējams, nebūs tāda koncentrācija, kas spētu izraisīt alerģiju. Tad vajadzētu pārbaudīt, ko šis preparāts nelielā laukumā dara uz ādas. Savukārt, lietojot iekšķīgi, dzintarskābes koncentrācija ir diezgan vērā ņemama – tad jāuzmanās cilvēkiem, kuri ilgstoši lieto spēcīgus medikamentus. Tā kā dzintarskābe paātrina šūnu vielmaiņu, tā var pastiprināt šo zāļu iedarbību un saīsināt to darbības laiku.

Kā dzintarskābi lietot?

– Ir divi varianti dzintara pulvera iekšķīgai lietošanai – karotītes galu pulvera paņemt mutē un uzdzert ūdeni. Maziem bērniem to var dot, sajaucot ar medu. Dzintarskābe, tāpat kā citronskābe vai cukurs, ir ūdenī šķīstošs pulveris, to pievieno ikdienā lietotajam dzeramajam ūdenim.

Ir sen zināma vecmāmiņu recepte – nēsāt neapstrādāta dzintara krelles, lai uzlabotu vairogdziedzera darbību. No jūras nākušam, neslīpētam dzintaram ir apkārt tāda garoziņa ar apsarmi. Tā satur trīsreiz vairāk dzintarskābes nekā pats dzintars. Ja pašā dzintarā ir 3–4 % skābes, tad garoziņā – 8–9 %. Tāpēc, lai iegūtu preparātu ar paaugstinātu dzintarskābes saturu, dzintara pūderi gatavo tieši no šīs virskārtas. Tas ir labs sejas masāžai, brūču kopšanai, arī apdegumu un trofisko čūlu ārstēšanai. Pūderi var jaukt krēmos, ziedēs, tas ir tik smalks, ka neizgulsnējas, nenoslāņojas.

Lai no dzintara iegūtu lielāku labumu, tas jāsilda. Tāpēc to plaši izmanto pirts procedūrās. Dzintara „darba temperatūra” ir cilvēka ķermeņa temperatūra – 36–40 °C. Ja dzintara pulveri uzsilda, tas sāk patīkami smaržot, atdot savas ēteriskās eļļas. Dzintara smiltis tā nevar uzsildīt, toties tās ir abrazīvas, var lietot pēdu masāžai, pretcelulīta procedūrās, ar ēterisko eļļu maisījumiem pirts skrubjos. Mēs dzintara smiltis sajaucam ar bioloģisko dabīgo medu, jo dzintars ķīmiju necieš un arī mēs to nevēlamies. Arī krēmos un bāzes eļļās nekādu ķīmiju neliekam. Lai būtu pārliecināti par kvalitāti, krēmu un ziežu bāzes gatavojam paši. Medu piegādā bitenieki gan no Vidzemes, gan Saldus puses, arī no Latgales, no Teiču rezervāta. Ražojam arī ziedi uz bišu vaska bāzes – plaisājošām pēdām, lūpu kaktiņiem, herpes ārstēšanai. Nekādus konservantus nepievienojam, jo vislabākais antiseptiķis ir pati dzintarskābe. Tā vienlaikus ir arī krēmu konservants. Protams, derīguma termiņš nebūs ilgs – līdz pusgadam, bet mēs taču lietosim to produktu, nevis turēsim plauktā!

– Kā dzintars var ietekmēt elektromagnētisko starojumu telpā, aizsargāt cilvēka ķermeni?

– Ilgstoši strādājot pie datora vai skatoties tālrādi, var uzlikt dzintara rokassprādzi, krelles vai arī turpat uz darba galda novietot kādu skaistu dzintara izstrādājumu. Nav būtiski, kur uz ķermeņa to nēsājam. Pēc tam, lai to attīrītu, pietiek, ja uz stundu dzintaru ieliek sālsūdenī. Vislabāk tas attīrās un uzlādējas, ja patur saulītē.

Savukārt, ja runājam par enerģētiskām lietām, šis „saules akmens” izdala negatīvi lādētus jonus. Ārstniecības nolūkos ir iekārtotas dzintara istabas, kur bērniem var palīdzēt, ārstējot dažādas alerģijas, astmu u.c. smagas slimības.

Kā izpaužas dzintara negatīvo jonu darbība?

– Negatīvie joni „baro” brīvos radikāļus – kairinājumu un iekaisumu izraisītājus. Brīvais radikālis ir agresīvs, tas organismā tiecas piesaistīt negatīvi lādētos jonus no šūnām. Dzintars nemitīgi izstaro negatīvos jonus, tā neitralizējot brīvo radikāļu darbību. Turpretī, ja šo negatīvo jonu nav, brīvie radikāļi tos ņems no veselajām blakus esošajām šūnām. Šo īpašību izmanto „dzintara istabās” Lietuvā un citur. Cerams, ka drīzumā šādu istabu iekārtosim arī Rīgā.

Vilnis Brils iesaka

Dzintara tēja imūnsistēmai

Applaucēti, ar verdošu ūdeni aplieti dzintara gabaliņi kļūst mīksti un uzbriest. To apjoms palielinās par 8%. Apmēram tikpat dzintarā ir dzintarskābes daudzums, kas pamazām izšķīst ūdenī. Dzintarskābe pastiprina imunitāti, regulē organisma šūnu vielmaiņu, attīra, atjauno audu un orgānu darbību, strukturē un mīkstina ūdeni, padarot to organismam vieglāk uzņemamu. Lēni šķīstoša dzintara eļļa ir dabīga, antiseptiska, imunitātes un enerģijas stimulators.

Stikla, māla vai porcelāna kannā (ne metāla!) liek 50 g dzintara, to aplej ar 1,5 – 2 l verdoša ūdens vai zāļu tēju un atstāj siltā vietā „ievilkties.” Pēc 30 minūtēm dzēriens gatavs lietošanai – tas būs dezinficēts, strukturēts. Kurss 15–20 nedēļas.

Tā šis dzintars lietojams sešas dienas, septītajā tam jāļauj atpūsties. Tad dzintaru izber uz šķīvja un patur saulē, lai tas enerģētiski sakārtojas, uzlādējas. Pēc tam to var atkal lietot, kā aprakstīts.

 

Dzintara uzlējums

50 g dzintara uzlej 0,5 l 40° degvīna, pudelei pietin klāt savu (vai tā cilvēka, kuram tinktūru gatavo) to laiku fotogrāfiju, kad bijāt vesels un stiprs (attēlam jābūt vērstam pret šķidrumu, lai uzlējums saņemtu labo informāciju). Pudeli ietin folijā, tādējādi to pasargājot no dienasgaismas un elektromagnētiskā starojuma, un ļauj 28 dienas ievilkties. Pēc ievilkšanās degvīns iegūst dzeltenīgu nokrāsu ar neatkārtojamu dzintara sveķu garšu un smaržu. Pēc tam uzlējumu nolej – tad dzintaru var izmantot atkārtoti vēl četras reizes vai – ja nenolej – tas kļūst vēl koncentrētāks.

Lieto ārīgi, ierīvējot sāpošos muskuļus un locītavas, vai iekšķīgi, imunitātes stiprināšanai 1 – 2 reizes dienā pa tējkarotei pusstundu pirms vakariņām.

Gastrīta ārstēšanas nolūkā degvīnu lietot 30 minūtes pirms ēšanas. Dzintara gabaliņi izmantojami uzlējumiem 10 reizes, katru reizi saulē uzlādējot līdzīgi kā dzintara tējas gatavošanai.

 

Komprese locītavu un muguras sāpju mazināšanai

Dzintaru ieber lina maisiņā un uzsilda (tikai ne mikroviļņu krāsnī). Liek siltu pie slimās vietas.

Iekaisumam, kuru nedrīkst sildīt, pieliek nesildītu dzintaru – noņemot jūtams, ka dzintars no iekaisuma uzsilis pats.

>>>III<<<

No žurnāla TAKA arhīva, 2014.g. Sagatavoja: Gunta Briede

Jums var arī patīk