Dziedināšana, guļot siltās smiltīs.

Psammoterapija ir ārstniecības metode, izmantojot smilšu vannas. Jau Avicenna un Hērodots ir to pieminējuši un lietojuši; arī senajā Ēģiptē dziednieki ārstēja sirdzējus, tos guldinot karstās smiltīs. 19. gadsimtā šī senā metode kļuva pazīstama arī Eiropā.

Dziedināšana, guļot siltās smiltiņās

Psammoterapijai parasti izmanto tīras upes vai jūras smiltis, kas atbrīvotas no akmentiņiem un gliemežvāku drumslām.

Smiltis ļoti viegli uzņem Saules siltumu, pēc tam to pakāpeniski, lēnītēm izstaro apkārtējā vidē. „Smilšu seansa” laikā cilvēka organismā aktivizējas limfas plūsma un asinsrite, spēcīgāk tiek apasiņoti ķermeņa audi un orgāni. Tas viss kopumā rada sāpes mierinošu un pietūkumu mazinošu efektu. Tā kā smiltis ir bagātas ar kālija, kalcija un magnija karbonātiem, tad smilšu vannas iedarbosies, ķermeni viegli „atskābinot” – darot sārmaināku. Augumu ierušinot sakarsušās smiltīs, mēs sāksim pastiprināti svīst – uz ādas izveidosies savdabīga ogļskābes kārtiņa, kas veicinās organismā pastiprinātu skābekļa cirkulāciju. Tādējādi paātrināsies vielmaiņa, no organisma tiks izvilkti, „izsūknēti” toksīni un sārņvielas.

Diskomforta sajūtas nebūs, jo smiltis ļoti labi uzsūc sviedrus, ķermenis sasils pakāpeniski un vienmērīgi, varam nebaidīties no pārkaršanas.

 

Smilšu vannas pludmalē

Ārsti iesaukuši šo metodi par „medaljonu”. Rīta pusē jūras krastā, aizvēja vietā izrokam iegarenu dobīti sava auguma garumā, apmēram 1 x 2 m lielu. Mitras vai nepietiekami uzsilušas smiltis ārstēšanai nederēs – pagaidiet, līdz tās būs sasilušas līdz 50–60°C.

Apgulieties „medaljonā”, palieciet zem galvas saritinātu dvieli. Gādājiet, lai galva būtu ēnā – zem saulessarga vai sauljuma (kaut vai zem platmalu cepures). Uz pieres uzklājiet vēsā ūdenī samērcētu drāniņu. Ķermenim jābūt sausam, ja esat sasvīduši, noslaukiet sviedrus dvielī. Palūdziet tuvinieku vai kādu klātesošo, lai jūs apber ar smiltīm – apmēram 5 – 6 cm biezu kārtiņu. Uz vēdera – ne vairāk, kā 2 cm biezu, bet sirds apvidu atstājiet brīvu. Rokas un kājas var ierušināt dziļāk – līdz 10– 12 cm.

Visvēlamākā gaisa temperatūra smilšu vannām ir 22–25°C. Procedūras ilgums – ne vairāk kā 15–30 minūtes. Ārstēšanās kurss – 10–12 procedūras, katru otro dienu. Var arī divas dienas pēc kārtas, trešo izlaižot. Pēc smilšu terapijas nevajadzētu ne peldēties, ne sauļoties. Noskalojieties ar remdenu ūdeni (nekādā gadījumā ne upē, ne jūrā, jo krasas temperatūras svārstības var radīt organismā papildu stresu), pēc tam pusstundu atpūtieties paēnā.

Nav vajadzības ierušināt smiltīs visu augumu, var ar smiltīm apbērt tikai tās ķermeņa daļas, kur ieperinājušās sāpes. Piemēram, krustu daļu, kājas vai rokas, atsevišķas locītavas. Šādā gadījumā nebūs vajadzīga citu cilvēku palīdzība un smilšu temperatūra varēs būt augstāka – līdz 70°C. Ilgums – no 30 minūtēm līdz pat stundai.

 

Veselības iestādē

Tur jums būs iespēja saņemt procedūras pludmalē (ja laika apstākļi būs piemēroti) vai telpās, kur jūs ievietos speciālās, ar smiltīm piepildītās vannās, kas uzsildītas ar elektroierīci.

 

Mājas apstākļos

Savāciet 2–3 kilogramus tīru smilšu pie jūras vai citas ūdenstilpes, rūpīgi tās izskalojiet un izsijājiet. Tad ieberiet traukā un uzsildiet uz plīts vai cepeškrāsnī līdz 45 – 50°C. Tad tās ieberiet linu auduma   maisiņā un uzlieciet uz sāpošās vietas. Ķermenim noteikti jābūt sausam! Mierīgi paguliet 30–40 minūtes, pieseguši sāpošo vietu ar segu vai vilnas šalli. Visbiežāk šādas procedūras veic, ārstējot krustu daļu vai locītavas. Ja jāārstē roka vai kāja, ieberiet smiltis piemērotā traukā, piemēram, koka kastītē, iegremdējiet sāpošo locekli 5–6 cm dziļi un silti sasedziet ar segu. Procedūras ilgums – 20 – 30 minūtes.

Gozējoties smiltīs seansa laikā centieties maksimāli atslābināties un izjust labpatiku. Aizveriet acis un iztēlojieties, kā sāpes aizplūst smiltīs, kā aiziet visas jūsu kaites, vainas un slimības. Jūs sākat izjust savu ķermeni ne vien no ārpuses, bet arī iekšēji, un jums kļūs arvien labāk un labāk…

Ko varam izārstēt?

 • Reimatismu, artrītu, miozītu, artrozi.
 • Perifērās nervu sistēmas slimības (neirītu, neiralģiju, radikulītu u. c.).
 • Ginekoloģiskās slimības (hronisku olnīcu iekaisumu, saaugumus mazajā iegurnī u. c.).
 • Ir jauki arī sajust, kā saskarē ar ādu smiltis izraisa vieglu masāžas efektu, turklāt jūs saņemsiet papildu pīlingu. Un vēl laba ziņa sievietēm, kas rūpējas par savu figūru – smilšu procedūru laikā pazudīs arī dažs labs liekais kilograms!

 

„Smilšu diēta”

Lai psammoterapijas laikā gūtu vēl lielāku labumu, centieties ievērot īpašu diētu! Ēdiet vairāk zaļumu, dārzeņu un augļu, it īpaši gurķus un tomātus. Ja ir iespēja, apēdiet vismaz vienu kivi dienā, jo šajos brīnišķīgajos augļos ir daudz mikroelementu, kuri kopā ar sviedriem ir pametuši mūsu organismu. Labi noderēs arī arbūzi un melones.

 

Kad smilšu dziedināšana nav ieteicama?

 • Ja ir infekcijas slimība,
 • vairogdziedzera kaites,
 • sirds slimības, hipertonija,
 • izteikta ateroskleroze,
 • labdabīgi vai ļaundabīgi audzēji,
 • tuberkuloze,
 • epilepsija,
 • mastopātija, hormonāla olnīcu disfunkcija,
 • endometrioze un citas ginekoloģiskas kaites, kur nedrīkst izmantot sildošas procedūras,
 • bērniem līdz 4–5 gadu vecumam.

 

Psammoterapijas speciālisti apgalvo, ka vienkārša smilšu ainavas vērošana stiprina jūsu nervu un endokrīno sistēmu, uzlabo aknu, kuņģa un urīnizvades sistēmas darbību!

 

>>>III<<<

no žurnāla TAKA 2016.gada arhīva, sagatavoja: Gunta Burtniece

Jums var arī patīk