Dvēseles dziedināšana ar ziediem

Tāpat kā sāpju slieksnis cilvēkiem ir dažāds, arī veselības un slimības uztvere mēdz atšķirties. Atkarībā no tā, par kuru aspektu esam informēti visdāsnāk (fizisko, emocionālo vai garīgo), ar tā palīdzību cenšamies skaidrot savā dzīvē notiekošo, piemēram – dažādu problēmu un kaišu cēloņsakarības. Nereti gan atbildes meklējamas visu šo aspektu mijiedarbībā.

Baha ziedu terapija aicina pievērst uzmanību tam, cik spēcīgi mūsu fiziskais ķermenis saistīts ar emocionālo pašsajūtu un dvēseles dzīvi. Zaudējot psiholoģisko līdzsvaru un stabilitāti, tiek iedragāti arī fizioloģiskie procesi. Ja, apārstējot fiziskos simptomus, slimība tik un tā atgriežas, varbūt laiks sev pajautāt – kas notiek manā emocionālajā pasaulē? Kā patiesībā jūtos? Kādā veidā bremzēju atveseļošanos un nodaru sev pāri? Ja prātā valda haoss un atbildes nenāk, palīdzīgu roku var sniegt Baha ziedu terapijas praktiķe – konsultante LĪGA MITRĒVICA.

Kopš sevi atceros, manas uzmanības centrā vienmēr bijis cilvēks. Vēlme iepazīt dažādas personības un attiecību līkločus, uzzināt, kāpēc rīkojamies un reaģējam tieši tā un ne citādi. Tā kā pusaudžu gados šie un citi jautājumi – kā atrast dzīves jēgu un apjaust savas dzīves aicinājumu – bija īpaši aktuāli, apsvēru domu par psiholoģijas studijām, taču notikumi salikās tā, ka izglītojos un kādu laiku strādāju ar psiholoģiju nesaistītās nozarēs. Par spīti tam, pēc vairākiem gadiem savam aicinājumam tomēr atsaucos.

 

– Kurā brīdī sāki pievērst lielāku uzmanību kopsakarībām, kas var novest līdz neveselībai?

Bieži nākas dzirdēt, ka par veselības un neveselības jautājumiem daudz intensīvāk sākam domāt tieši caur savu bērnu slimošanu, un es neesmu izņēmums. Psiholoģijas studiju laikā, kas sakrita ar abu vecāko meitu dzimšanu, manu uzmanību pastiprināti piesaistīja kurss par psihosomatisku. Rezultātā uz slimību cēloņiem sāku raudzīties no citas puses. Piemēram, uzzināju – ja ir problēmas ar aknām, tad jādomā par sava veida emocionālo sastrēgumu, jo tiek uzskatīts, ka tieši aknās uzkrājas negatīvās emocijas – naids un dusmas. Šādu kopsakarību izprašana liek pārdomāt, kas tiek darīts nepareizi un ko ir vērts mainīt. Tajā pašā laikā noteikti nevajadzētu aizmirst par cilvēka individualitāti un to, ka katrs gadījums jāvērtē atsevišķi – ar individuālu pieeju.

 

– Kā nokļuvi līdz interesei par Baha ziediem?

Kad jau krietnu laiku ģimenē risinājām jaunākās meitas grūtības ar valodu, kādā vizītē viņas logopēde ieteica apsvērt domu par Baha ziedu pielietošanu. Jau nākamajā dienā braucu pirkt grāmatas, lai iegūtu padziļinātāku informāciju. Edvarda Baha idejas par veselību un uzskats, ka mēs paši varam sev palīdzēt, piemeklējot atbilstošus ziedu līdzekļus, mani ļoti uzrunāja. Tā kā vēlme meklēt problēmu patiesos iemeslus jeb rakt dziļāk manī bija ielikta jau kopš dzimšanas, Baha ziedi pie manis atnāca kā brīnišķīga dāvana – fantastisks instruments, turklāt pavisam reāls un praktiski pielietojams.

 

– Pastāsti mazliet vairāk par šīs terapijas izcelšanos un iedarbību!

Baha ziedu terapija ir saudzīga un dabīga ārstniecības metode, kuras pamatlicējs ir ārsts Edvards Bahs (1886–1936). Trīsdesmitajos gados Anglijā viņš atklāja 38 savvaļā augošus augus, no kuriem pagatavoja esences, lai ārstētu savus pacientus. Katrs ziedu līdzeklis ir piemērots konkrētām emocijām, jo novērojumi ārsta darbā Baham lika saprast, ka pastāv tieša saistība starp cilvēka garīgo un fizisko stāvokli. Emocijas, ar kādām pārņemts pacients, visai tieši ietekmē viņa veselības stāvokli un atveseļošanās procesu. Tieši tāpēc Baha ziedu terapijas mērķis ir palīdzēt atgūt emocionālo labsajūtu, jo tikai emocionāli līdzsvarots cilvēks var būt vesels.

Cenšoties atbrīvoties no fiziskā ķermeņa kaitēm, tik un tā ir jāpievēršas un jāanalizē tas, kā jūtamies un kādas emocijas mūs pārņēmušas, uzskata Bahs. Baha ziedu terapija nepiedāvā konkrētu līdzekli migrēnai, iesnām vai gastrītam, šīs metodes ietvaros tiek meklēti postoši emocionālie stāvokļi (kas pamazām izpaužas arī fiziskā veidā – caur slimību), ar kuriem pēc tam tiek aktīvi strādāts. Šī unikālā ārstēšanas metode spēj atrisināt gandrīz jebkuru emocionāla rakstura problēmu. Aprēķināts, ka pastāv apmēram 500 000 (!) dažādu individuālo maisījumu variāciju. Turklāt šī metode pieejama ikvienam. Ziedu esences pēc precīziem norādījumiem spēj pagatavot jebkurš no mums, tur nav vajadzīga medicīniskā izglītība. Augu skaits ir tikai 38, tāpēc darbošanās ar Baha ziediem ir viegli apgūstama.

 

– Dvēseles dziedināšana tomēr ir īsts juvelierdarbs. Kā kļūt par profesionālu Baha ziedu terapijas konsultantu, lai palīdzētu ne tikai sev, bet arī citiem?

Par konsultantu iespējams kļūt, sekmīgi apgūstot kursus Baha ziedu terapijas centrā. Tas notiek divos līmeņos. Pirmajā kursā tiek apgūti terapijas pamati, ko izstrādājuši šīs jomas profesionāļi Anglijā. Otrs kurss vērsts uz to, kā piemeklēt atbilstošus Baha ziedus citiem, tātad sagatavo konsultantus – praktiķus, kas spēj sniegt profesionālu konsultāciju, izmantojot Baha ziedu terapijas pamatprincipus. Mācības klātienē norit gandrīz gadu,  abiem kursiem ir noslēguma praktiskie pārbaudījumi, kas liek strādāt un izglītoties, veikt laikietilpīgu sevis izvērtēšanu un analīzi vēl vairākus mēnešus. Ja izdodas tikt līdz noslēgumam, ieguvums ir ne tikai sertifikāts, bet arī pašizaugsme un sevis pilnveidošana.

 

– Cik nozīmīga loma ir konsultantam, lai terapija izdotos?

E. Bahs šo ārstniecības sistēmu veidoja tādu, lai jebkurš cilvēks, kad vien tas nepieciešams, spētu palīdzēt pats sev. Taču konsultants reizēm var būt kā palīgs, kurš, izmantojot savas zināšanas, spēj norādīt un ieteikt piemērotākos Baha ziedus, ja klientam vienkārši trūkst laika vai padziļinātākas izpratnes. Konsultants nav nepieciešamība, bet gan cilvēka brīva izvēle – vērsties pēc palīdzības vai darīt paša spēkiem.

 

– Pēc kāda principa tiek izvēlēti Baha ziedi?

Katram savvaļas augam, no kā pagatavo Baha ziedu līdzekļus, ir divas emocionālo stāvokļu puses – pozitīvā un negatīvā. Šajā terapijā ziedi tiek piemeklēti, ņemot vērā negatīvo pusi. Piemēram, līdzeklis, kas pagatavots no lāsainās pērtiķmutītes, ir paredzēts cilvēkiem, kas baidās no specifiskām lietām, tādējādi tas māca būt drošsirdīgākiem. Piemeklēšana notiek, izejot no problēmas (šajā gadījumā – es baidos), nevis no tā, ka vēlos kļūt drosmīgāks. Runa ir par emocionālā līdzsvara zaudēšanu, kuru vēlamies atgūt, tāpēc skatāmies, kas mums traucē vai nepatīk, pievēršamies negatīvajām jūtām un emocijām, pēc tam izvēloties atbilstošus ziedu līdzekļus.

Ziedus iespējams piemeklēt arī intuitīvi. Ir vairāki veidi, kā to dara. Viens veids – klients aplūko ziedu kartiņas un izvēlas tās, kuras īpaši uzrunā un iepatīkas. Otrs – velkot roku pāri visām esenču pudelītēm, cilvēks mēģina sajust, kuras tad ir tās īstās, un izvelk no kastes. Intuitīvās metodes var likties saistošas pašā Baha ziedu terapijas sākumā, kā arī lielisku pienesumu sniedz darbā ar bērniem, kuriem patīk rotaļīgais izvēles veids un kuri ir daudz spēcīgāk atvērti intuīcijai.

 

– Vai šie maisījumi ir zāles?

Līdzekļi tiek pagatavoti, izmantojot E. Baha atklātās metodes (saules un vārīšanas), kuru procesā iegūst pilnībā tīru un dabisku ziedu esenci. Tās nav nedz zāles, nedz homeopātiskie līdzekļi, jo tajos nav aktīvo vielu, arī pagatavošanas veids ir atšķirīgs. Tradicionālajā medicīnā runā par aktīvo vielu iedarbību, homeopātijā ārstē ar ko līdzīgu, bet Baha ziedu terapijā tiek strādāts ar vibrācijām un enerģiju. Tādējādi Baha ziedi nebūs piemēroti visiem, īpaši tiem, kuri vēlas gūt zinātnisku pamatojumu. Tomēr jāsaka – ne bez iemesla šo terapiju izmanto visā pasaulē jau vairākus gadu desmitus. Kā papildinošo metodi savā praksē to mēdz pielietot arī ārsti, psihologi, psihoterapeiti un homeopāti.

 

– Arī Latvijā?

Ar Baha ziediem Latvijā ir strādāts jau kopš deviņdesmitajiem gadiem. To darīja homeopāti, taču tas notika ārstu kabinetos, tāpēc lielākajai daļai cilvēku šī informācija nebija pieejama. Situācija ir strauji mainījusies pēdējo gadu laikā, pateicoties Laurai Tidriķei, kas sniedz nenovērtējamu ieguldījumu Baha ziedu terapijas popularizēšanā Latvijā un ir padarījusi to pieejamu ikvienam interesentam, vadot uzņēmumu „Ziedu enerģija” un Baha ziedu terapijas centru. Šobrīd varam sastapt patiešām daudz cilvēku, kuri darbojas, strādā šajā jomā, kā arī izmanto terapiju individuāli.

 

– Vai terapijas rezultāti neiet roku rokā ar cilvēka pašiedvesmas spējām?

Šo jautājumu man uzdod diezgan bieži. Pirmkārt – Baha ziedus ar labiem rezultātiem pielieto arī dzīvniekiem un augiem, tāpēc placebo jeb pašiedvesmas efektu varam izslēgt. To pašu var teikt par pavisam maziem bērniem, kuriem līdzekļus piemeklē kāds no vecākiem. Tajā pašā laikā, protams, būtiska ir arī cilvēka atvērtība un gatavība pārmaiņām. Reizēm, sastopoties aci pret aci ar savām emocijām, nākas atzīt ne pārāk patīkamas lietas, kas līdz šim bijušas visai ērtas. Tāpēc Baha ziedi palīdzēs mainīties tiem, kuri patiešām būs gatavi to darīt – kļūt vairāk apzināti un iepazīt savu patieso būtību.

 

– Kāda ir ziedu esenču lietošanas pamācība?

Līdzekļi tiek izmantoti atšķaidītā veidā, izmantojot ūdens glāzes metodi (visbiežāk akūtās situācijās) vai arī – uzmeistarojot individuālo maisījumu (30 ml pudelīti), kas parasti pietiek 3 līdz 4 nedēļām. Abos gadījumos pagatavošana ir vienāda: pudelīti vai glāzi piepilda ar avota ūdeni, un no katra izvēlētā ziedu līdzekļa pievieno 2 pilienus. Ja izmanto ūdens glāzi, tad viena deva ir viens ūdens malks, attiecīgi – jāpadzeras ik pēc brīža, kamēr jūt nepieciešamību un nevēlamās emocijas ir pagaisušas. Akūtos gadījumos to var darīt kaut vai ik pēc 15 minūtēm, dienas laikā sagatavojot vairākas ūdens glāzes. Toties individuālā maisījuma lietošana no pudelītes (pilinot uz mēles) notiek pa 3 līdz 4 pilieniem 4 reizes dienā. Ja jūtama nepieciešamība, var arī biežāk. Pārdozēt līdzekli nav iespējams! Reizēm klienti jautā – vai esences koncentrāta lietošanai (bez atšķaidīšanas) nebūtu lielāks efekts? Darīt tā var, taču tas nepaātrinās iedarbību, nesniegs lielāku efektu, kā arī būs visai neekonomiski. Visi 38 ziedu līdzekļi pieejami arī graudiņu formā, kurus var likt uz mēles.

 

– Vai tas, ka maisījuma pagatavošanai tiek izmantoti vairāki ziedi reizē, nemazina to iedarbību?

Ņemot vērā, ka samilzušu problēmu gadījumā mūs pārņem diezgan bagātīga emociju gamma, ziedu terapija veiksmīgāk nostrādās tad, ja līdzekļi tiks piemeklēti visām aktuālajām emocijām (ar mīnusa zīmi) kopā. Piemērs: bērns uzsāk bērnudārza gaitas un cenšas adaptēties. Jaunie apstākļi viņā rada milzum daudz pārdzīvojumu un emociju (turklāt katram tās var būt atšķirīgas). Iespējams, bērns izjūt bailes palikt bez mammas, viņu plosa skumjas pēc mājām, dusmas par to, ka tiek vests uz dārziņu – viņā ir viss šis emociju mikslis vienlaikus. Tāpēc arī maisījumā jābūt visiem atbilstošajiem Baha ziediem kopā – tā bērns daudz ātrāk spēs iejusties jaunajos apstākļos un atgūs iekšējo mieru. Jāņem gan vērā, ka vienā maisījumā iesaka likt ne vairāk kā septiņus zieda līdzekļus. Ir valstis, kur šis skaitlis atšķiras – šur tur iesaka piecus, citur pieļauj vairāk par septiņu esenču sajaukšanu, taču pamatā tie ir 6 līdz 7 Baha ziedi, un tā darām arī mēs Latvijā.

 

– Kā ar blakusparādībām un situācijas pasliktināšanos?

Baha ziedi ir pilnībā dabiski, tīri un droši līdzekļi, to iedarbība – maiga un saudzīga. Pārdozēšana nav iespējama, turklāt tiem nav blakusparādību. Ja gadījumā būs izvēlēti neatbilstoši ziedi, kaitējumu tas neradīs. Sliktākais, kas tādā gadījumā var notikt – nebūs gaidītā rezultāta. Tāpat šie līdzekļi ir droši, lietojot kopā ar citām ārstēšanas metodēm. Ierobežojumu attiecībā uz Baha ziedu lietošanu nav, vien jāuzsver, ka tā ir alternatīva ārstēšanas metode, tādējādi nespēj aizstāt medicīnisku palīdzību.

Uzsākot ziedu terapiju, reizēm iespējama īslaicīga emocionālā vai fiziskā stāvokļa pasliktināšanās (bailes, nemiers, „veco kaišu” aktualizēšanās, izsitumi uz ādas utt.), taču līdzekli nevajadzētu pārtraukt lietot, jo simptomi norāda uz to, ka izvēlētie Baha ziedi darbojas un sāk attīrīt, sakārtot emocionālos sastrēgumus psihē. Ja esošās sajūtas tomēr rada traucējošu diskomfortu un satraukumu, uz kādu laiku var samazināt lietošanas biežumu. Katrs, protams, Baha ziedu iedarbību izjūt mazliet citādāk. Man šī terapija lielākoties rezultējas ar miera iestāšanos, iekšēju atslābumu un spriedzes mazināšanos. Taču vēlreiz – tas viss ir ļoti individuāli – gan izvēle, gan lietošana un iedarbība.

 

– Vai pati Baha ziedus lieto bieži? Kādās situācijās?

Jā, diezgan bieži. Kopš uzzināju par šo terapiju, esmu pieradusi fiksēt un atpazīt savas emocijas pavisam ikdienišķās situācijās. Protams, tas nenozīmē, ka uzreiz ķeros pie pudelītēm, taču, kad jūtu, ka emocijas vai domas sāk traucēt, pagatavoju sev glāzē ziedus un pāris dienas palietoju, reizēm arī pudelītē – ilgākam laikam. Piemēram, šobrīd, kad mājās audzinu jaunāko meitu, ziedus lietoju katru dienu. Arī grūtniecības periodā tie bija mani uzticamie sabiedrotie, kad uzplaiksnīja dažnedažādas emocijas. Lietoju iepriekš sagatavotu maisījumu arī dzemdību laikā. Tā kā bērna piedzimšana saistās ar nopietnām pārmaiņām sievietes organismā un dzīvē kopumā, riekstkoka esence palīdzēja adaptēties un pierast pie jaunajiem apstākļiem. Toties avota ūdens man mācīja būt elastīgākai un pakļāvīgākai – attiecībā uz to, kādai man jābūt kā mammai. Bieži jaunās māmiņas stipri baiļojas un uztraucas par saviem lolojumiem, tad noder sārtā zirgkastaņa, kas aicina ļauties un ticēt, ka mēs visi, arī mūsu bērni, tiekam sargāti. Tie ir daži konkrētu ziedu piemēri, taču ļoti noderīga ikdienā ir jau gatavā ziedu kombinācija, ko atklāja pats E. Bahs. Pie mums Latvijā to pazīstam kā glābējlīdzekli jeb piecu ziedu formulu, kas palīdz ātri atgūt zaudēto iekšējo līdzsvaru satraucošās dzīves situācijās (var lietot arī pirms gaidāmā notikuma). Ģimenē šo formulu lietojam visai bieži, kad nepieciešams tikt galā ar nevēlamo diskomfortu – kad jūtam, ka tuvojas slimība vai gadījies sabīties, kāds satraukums darbā vai skolā – variantu ir bezgala daudz.

 

– Padalies ar kādu iedvesmojošu stāstu no savas prakses…

Nāk prātā sieviete, kuru bija nomocījušas veģetatīvās distonijas izpausmes. Viņas ikdienu apgrūtināja fakts, ka vairs nespēja vadīt automašīnu, jo lēkmes piemeklēja tieši mašīnā. Atnākot uz otro konsultāciju, viņa priecīgi un lepni paziņoja, ka jau atkal brauc ar mašīnu! Mani pārņēma milzīgs prieks un gandarījums. Vēl varu atzīmēt kādas radinieces stāstu par to, kā pērtiķmutītes līdzeklis palīdzēja mainīt viņas profesionālo darbību. Radinieci nomocīja iekšēja cīņa par to, ka nebija drosmes darba sapulcēs izteikt savu viedokli. Idejas bija, taču viņa baidījās par tām stāstīt. Maisījums, kura sastāvā tika iekļauta arī pērtiķmutīte (drosmei un kautrīguma pārvarēšanai), palīdzēja atvērties viņas radošajai būtībai. Mazpamazām viņa vairs nebaidījās publiski runāt, pateikt un aizstāvēt savu viedokli. Savā ziņā sāka sevi iepazīt no jauna, jo sajuta un noticēja savām spējām.

 

– Kā ar kādu piemēru no dzīvnieku valsts?

Ir kāds aizkustinošs gadījums saistībā ar māsas suni. Dzīvnieciņš, kurš pēc dabas ir ļoti emocionāls, izteikti baidījās no ūdens. Viņu šausmināja tās dienas, kad māsa laistīja dārzu, nemaz nerunājot par peldēšanos. Tad kādā karstā vasaras dienā, kad māsa bija atstājusi suni laukos un viņš ļoti satraucās, nolēmu dzeramajam ūdenim piepilināt dažus Baha ziedus, tajā skaitā pērtiķmutīti. Liels bija izbrīns, kad tās pašas dienas vakarā suns bez īpašas aicināšanas aizgāja nopeldēties dīķī. Baha ziedus turpināju dot vien dažas dienas, taču peldēties viņam patīk jau trešo gadu. Šis stāsts lieliski ataino Baha ziedu iedarbību – ja izdodas negatīvās emocijas transformēt labajās jeb pozitīvajās, tas ir paliekoši; līdzeklis nav jālieto ilgstoši un nepārtraukti, reizēm pietiek ar pavisam neilgu laika sprīdi. Taču, protams, tāpat kā dzīve, arī cilvēka būtība ir visnotaļ mainīga.

 

Glābējlīdzeklis

5 ziedu formula. Edvarda Baha izveidota kombinācija, kas noder ārkārtas un krīzes situācijās, kad individuālo maisījumu pagatavot nav laika. Tas palīdzēs pārvarēt satraukumu (piemēram, pirms darba intervijas vai eksāmena), atgūt iekšējo līdzsvaru pēc negadījuma, arī saņemot sliktas ziņas. Kombinācijā iekļauti 5 Baha ziedi.

Naudiņu saulrozīte – palīdz pārvarēt paniku un dod spēku rīkoties ārkārtas situācijās.

Kaukāza plūme – palīdz saglabāt prāta skaidrību un veselo saprātu.

Čemuru baltstarīte – atjauno iekšējo līdzsvaru, mierina un palīdz pārvarēt šoku.

Baltais mežvītenis – sniedz modrību, koncentrēšanās spējas, prasmi būt šeit un tagad.

Puķu sprigane – mazina sasprindzinājumu un atslābina.

 

Līgas Mitrēvicas atziņas

  • Ieklausīsimies sirdsbalsī un sekosim savam Dvēseles aicinājumam, arī profesionāli! Tas būs liels solis uz priekšu, lai harmonizētu savu esību un pietuvotos laimei.
  • Mācīsimies atpazīt savas emocijas un nosaukt tās vārdā! Apzinātība ir terapeitiska un palīdzoša. Ļoti daudzas atbildes mīt mūsos. Baha ziedu terapija ir brīnišķīgs instruments, kas maigi un saudzīgi spēj atgriezt atpakaļ pie savas patiesās būtības un māca no jauna sadzirdēt savu iekšējo balsi.

 

žurnāla “TAKA” 2017.gada arhīvs, sagatavoja: Dagnija Millere-Balandīna

Jums var arī patīk