AUGI VĪRIEŠU ENERĢIJAI UN VESELĪBAI

Mūsu sabiedrībā ierasts, ka vīrieši retāk nekā sievietes vēršas pēc palīdzības savas veselības aprūpei. Tas, no vienas puses, liecina par izvairīšanos saskatīt problēmas, no otras – par lielāku paļaušanos uz sevi un augstākiem spēkiem. Ārstniecības augu lietošana ir vidusceļš, kas ļauj savas problēmas risināt paša spēkiem, izmantojot dabas doto zāļu bagātīgo enerģiju. Bieži vien uz citām medicīnas procedūrām vīrieši skatās ar aizdomām, kas pat daļēji ir pamatotas, bet kādu zāļu tēju iedzer labprāt, it īpaši, ja drīzumā sajūt veselības uzlabošanos. Vīru tēju maisījumi parasti ir orientēti uz uroģenitālās jomas un prostatas problēmām, uz vielmaiņas uzlabošanu, spēka un enerģijas uzkrāšanu, kā arī uz sirds un asinsrites sistēmas atjaunošanu. Specifiskos gadījumos tiek pievienoti kādi augi potences un seksualitātes vairošanai kas, kā izrādās, Latvijā šur tur atrodami vai audzējami. Mūsu reģionā šīs ir aktuālākās vīriešu vajadzības. Ja agrāk tās tika pamanītas krietnā pusmūžā, tad tagad vīrieši ar tām sastopas jau pirmajā dzīves trešdaļā.

Svarīga ir arī dabas dziedniecības līdzekļu enerģētiskā iedarbība, ko nodrošina pareiza augu žāvēšana, glabāšana un pagatavošana. Vairāki vīriešu veselības augi savas aktīvās vielas uzkrāj saknēs un sēklās, kas jau pašā pamatā ir vairāk jan enerģiju saturošas auga daļas. Tās jālieto degvīna vai eļļas uzlējumos, maltu pulveru veidā, vārot vai aplejot termosā uz ilgāku laiku, vismaz stundu. Pulverveida malumus var arī apliet kā parastas tējas vai sajaukt ar medu. Medus, būdams bioloģiski aktīvs produkts, veicina jebkuru vielu uzņemšanu ķermenī un  ceļ enerģētisko līmeni. Jāatceras arī, ka saknes jāsagriež pirms žāvēšanas, jo pēcāk var būt ļoti cietas. Saknes un ogas ar sēklām jāžāvē siltā vietā ar labu ventilāciju, kas būtu speciāls žāvētājs vai cepeškrāsns grila režīmā. Karstā, saulainā vasaras dienā to var mēģināt darīt saules staros, bet, tikko sākas vakars, žāvējumi jānes ēnainā, caurvējainā telpā.

Kā vīriešiem īpaši vērtīgas sēklas un ogas jāmin trigonella jeb sieramoliņš, ķimenes, diļļu sēklas, pētersīļu vai seleriju sēklas, ķirbju sēklas (arī mizas), koriandrs, akāciju sēklas, mežrozītes, vilkābeles un citronliānas augļi, kā arī brūkleņu ogas. Citronliāna, kā zināms, ir stipri tonizējošs un asinsspiedienu ceļošs augs, tādēļ tiem, kam jau ir augsts asinsspiediens, to jālieto kopā ar vilkābeli, kas asinsspiedienu pazemina. Stimulējošo iedarbību uz vīriešiem svarīgajiem orgāniem šī kombinācija nemazina. Visas šīs ogas, protams, sezonas laikā ieteicams ēst svaigas un sasaldēt ziemai, taču arī kaltētas tās saglabā visas vērtīgās īpašības. Žāvētas ogas ir garda piedeva lapu tējai ziemā, tās satur daudz vitamīnu un stiprina vispārējo imunitāti. Sēklas vislabāk glabāt veselas, samalt kafijas dzirnaviņās neilgi pirms lietošanas. Tās var kombinēt, var lietot atsevišķi, var pievienot ēdieniem, kam ir atbilstoša garša, sajaukt ar medu vai vienkārši apēst pa karotītei no rīta un vakarā.

Saknes, kas tieši ietekmē potenci ir Latvijā reti sastopami un aizsargājami augi, tādēļ savvaļā tos nedrīkst ievākt. Savām vajadzībām šos augus var ieaudzēt dārzos. Tie ir dievkrēsliņi (eiforbijas) un dzegužpuķes (violetās savvaļas orhidejas). Visaktīvākie būtu Pallasa dievkrēsliņi, bet tos, diemžēl, Latvijā grūti izaudzēt. Jāpiemin, ka šie augi ir arī sirdsdarbības stimulatori, tādēļ tos jālieto uzmanīgi. Vīriešiem, kam ir problēmas ar sirdi, šīm saknēm vēlams pievienot kādu sirds ritmu izlīdzinošu augu, piemēram kalmi, lazdu vai vilkābeli. Līdzīga iedarbība ir rožainās rodiolas saknēm, kas pie mums ir zināma kā akmensdārzu augs. Rodiolas laksti ir tonizējoši, imunitāti stiprinoši, tie aizsargā no ļaundabīgu šūnu veidošanās jebkur organismā. Seksualitāti stimulē arī dzelteno ūdens lēpju sakneņi, indīgo čūskogu un kalmju saknes. Šie augi ietekmē nervu sistēmu. Arī ūdens lēpes ir viegli indīgas, bet to pārdozēšana var izsaukt vienīgi nelabumu un miegainību, toties ar čūskogām jāuzmanās vairāk – jau triju čūskogu sakneņi vājākā organismā var izraisīt krampjus. Kalmes var lietot samērā droši, vienīgi jārēķinās, ka tās veicina apetīti, reizē stimuējot gremošanu un vielmaiņu. Vairāki sakneņi uzlabo prostatas dziedzera veselību, piemēram dārza sparģeļu saknes, smaržīgo madaru un stāvo retēju saknes, meža un dārza pastinaki, arī meža zirdzenes un dižzirdzenes. Meža pastinaki ir spēcīgāki par saviem dārza radiniekiem, taču par zirdzenēm to nevar teikt – dārzā kultivējamās dižzirdzenes tomēr ir iedarbīgākas par meža zirdzenēm. Reizēm visu šo problēmu cēlonis ir nelīdzsvarota nervu sistēma un stress. Nervu sistēmas disbalansu dziedē un stresu mazina baldriāna saknes un paparžu sakneņi. Starp citu, baldriāns un meža paparde, ko sauc arī par vīrpapardi, ir vieni no labākajiem jan enerģijas avotiem. No saknēm ļoti ērti ir gatavot degvīna uzlējumus, vien jāatceras, ka tos var lietot ārstnieciskās, nevis gastronomiskās devās. Uzlējuma pagatavošanai saknes sasmalcina pāris centimetru gabaliņos, saber traukā līdz 1/3, un pārlej ar labu degvīnu. Šo uzlējumu ik pa laikam var „parādīt Saulei”, t. i., saulainā laikā nolikt tiešos saules staros. Tomēr pamatā to glabā tumšā vietā. Uzlējumu var sākt lietot 10 dienas pēc apliešanas, parasti pa 1–3 ēdamkarotēm dienā, par ko labāk vismaz reizi pakonsultēties ar speciālistu. Uzlējums pakāpeniski kļūst stiprāks, tādēļ pēc 2 mēnešu glabāšanas un pakāpeniskas lietošanas tam var pieliet to pašu degvīnu līdz sākotnējam līmenim, bet vairāk šķaidīt gan nav ieteicams. Ja saknes gatavo ūdens izvilkumos, tās vai nu vāra 10–20 minūtes, aplej uz pāris stundām termosā vai arī pirms lietošanas samaļ un aplej kā tēju uz 15 minūtēm. Samaltas saknes var kombinēt ar dažādiem vīriešu veselību uzlabojošiem lakstiem.

No ārstniecisko augu lapām, ziediem un lakstiem arī var pagatavot iedarbīgus vīriešu tēju maisījumus. Protams, šos augus var lietot arī atsevišķi, bet tad ļoti precīzi jāsajūt, tieši kādu augu katru reizi vislabāk vajadzētu. Ar maisījumiem ir drošāk, jo augi tajos cits citu papildina un kāds vienmēr būs visatbilstošākais konkrētajam cilvēkam. Manu pircēju iecienīts vīriešu tējas maisījums „Spēka vīram” vairo fizisko spēku un vīrišķību, ceļ fiziskās un enerģētiskās aizsargspējas. Tēja uzlabo vielmaiņu un attīra asinsvadus, kā arī līdzsvaro sirdsdarbību un nervu sistēmu. Tā šķīdina sāļus un izvada dažādas sārņu nogulsnes, uzlabo aknu un nieru darbību. Vīriešiem pusmūžā šī tēja uzlabo prostatas darbību un ārstē tās iekaisumus. Tā ir garšīga un vienkārši lietojama.

Tējas „Spēka vīram” sastāvs: lazdu lapas, pīlādžu lapas, valriekstu lapas, pelašķu laksti, zeltslotiņas laksti, ganu plikstiņu laksti, kazrozes laksti.

Lazda ir izcils augs asinsvadu attīrīšanai un atveseļošanai, tās lapu tēja ir garda un iedarbīga. Lazda atvieglo sirds ritmu, pazemina asinsspiedienu un veicina asins cirkulāciju visā organismā, kas ir labas potences pamatā. Starp citu, tējā lietojamas ir arī sarkanlapu lazdas, ko vairāk zinām kā dekoratīvu koku. Arī pēdējā laikā „populāro” holesterīnu, kas pārlieku daudz nosēžas uz asinsvadu sieniņām, lazdas spēj pašķīdināt. Kopumā tēja asinsspiedienu neietekmē, jo pretēji, pavisam nedaudz paceļot spiedienu, iedarbojas zeltslotiņas un pelašķi. Šie abi ir aknu veselības, žults darbības, labas gremošanas un fiziskā spēka augi. Pelašķis uzlabo arī aizkuņģa dziedzera darbību, attīra plaušas un ceļ imunitāti pret infekcijām un saaukstēšanās slimībām. Vērtīga ir pelašķa enerģētiskā iedarbība – šis ir arī gara spēka augs, kas nostiprina auras robežas un izveido enerģētisku vairodziņu pret nelabvēļiem. Arī uz nervu sistēmu pelašķis iedarbojas nostiprinoši – to regulāri lietojot, nekādas dzīves vētras vairs neliekas bīstamas.

Zeltslotiņa ir viens no labākajiem augiem sāļu nogulšņu šķīdināšanai, kas izpaužas kā locītavu problēmas, žultsakmeņi un nierakmeņi. Interesanti, ka šis augs uzlabo gan aknu, gan nieru darbību. Tīrā veidā zeltslotiņa ir viegli indīga, bet maisījumos to var droši lietot. Ne velti šis no Amerikas ieklīdušais augs tā izplatījies Latvijas pļavās – tam piemīt daudzas īpašību, kas ļoti noderīgas mūsu reģionā dzīvojošiem cilvēkiem. Un tieši šīs problēmas ļoti bieži piemeklē mūsu vīriešus. Pīlādžu lapas arī iedarbojas uz sirdi un asinsvadiem, nostiprinot tos gan fiziski, gan enerģētiski. Tās uzlabo gan vairogdziedzera darbību, gan kompleksi visu vielmaiņu. Pīlādžu lapas labi attīra organisma šķidrumus, mazina tūsku, uzlabo žults un zarnu darbību. Tām ir pretiekaisuma īpašības, kā arī spēja apturēt asiņošanu brūču un traumu gadījumos. Jāatceras, ka pīlādžiem vasaras otrajā pusē mēdz uzmesties rūsa, tādēļ to lapas jāievāc savlaicīgi – drīz pēc Jāņiem.

Valrieksta lapas ir mazāk pazīstamas, jo savvaļā valrieksti Latvijā neaug. Tomēr tie ļoti labi jūtas mūsu dārzos, izaug kā lieli, dekoratīvi koki, un dažas sugas nogatavina riekstus, kas reizēm pat paši iesējas. Šis ir viens no enerģētiski vīrišķīgākajiem kokiem. Tas vairo fizisko spēku, uzlabo vielmaiņu, aizkuņģa un vairogdziedzera darbību, kā arī regulē cukura līmeni asinīs. Valrieksta lapu tēja ir neparasti garšīga, kaut arī īpatnēji smaržo pēc joda. Valrieksti kā rieksti ļoti ieteicami tiem, kam ir liela slodze domāšanai, bet lapas un mizas dod spēku fiziska darba darītājiem, arī sportistiem.

Ganu plikstiņu vietā var likt arī tīruma nauduļus, ja tie ir pieejami – sastāvs un iedarbība abiem augiem ir līdzīga, nauduļi būs stiprāki seksuālās spējas stimulatori. Plikstiņi ir ļoti labi prostatas un citu uroģenitālo iekaisumu dziedinātāji, kas vīriešiem bieži vien ir aktuāla problēma. Tie stimulē arī dažādu kaitīgo vielu izdalīšanos no organisma, attīra no smilšu un sāļu nosēdumiem. Ļoti dziedinošs augs iekšējo asiņošanu, brūču un traumu gadījumos, kas vīriešus piemeklē biežāk nekā sievietes. Plikstiņi palīdz attīrīt aknas pēc alkohola, zāļu vai citu kaitīgu vielu iedarbības, pēc aknu iekaisumiem un infekcijām, kā arī ārstē visu tipu hepatītus. Dabisko antibiotiku saturs noder pret praktiski jebkurām infekcijas slimībām, arī profilaktiski. Plikstiņiem raksturīgi, ka uz viena laksta reizē ir gan ziedi, gan sēklas, tos var ievākt jebkurā attīstības stadijā. Iedarbīgs ir viss augs, arī saknes. Saknēm piemīt spēja atvairīt ļaundabīgu audzēju rašanos, bet sēklas stimulē potenci un seksualitāti.

Kazrozes Latvijā ir bieži sastopams augs, radniecīgs ugunspuķēm, ko arī var lietot vīriešu tējās. Parasti vīru tēju maisījumos kazrozes liek dēļ to pozitīvās, stimulējošās iedarbības dēļ uz prostatu. Visizteiktāk šīs īpašības piemīt sīkziedu kazrozēm, kas ir samērā reta suga, bet arī citas kazrozes no šīm daudz neatpaliek. Tējā lieto ziedošus kazrožu lakstus, ko griež tādā garumā, kamēr uz kāta ir zaļas lapiņas. Kāti neko daudz nesatur, vērtīgākas ir lapas un ziedi. Ja ziedi žāvējot izzied baltās pūkās, par to var tikai priecāties, jo tās ir sēkliņas, kas vīriešu vajadzībām ir vispiemērotākās. Kazrozes līdzsvaro nervu sistēmu un mazina tieksmi pēc kaitīgām vielām, tai skaitā pēc alkohola. Līdzīgi kā ugunspuķes, arī kazrozes lapas var fermentēt, tad to iedarbība no nomierinošas kļūst uzmundrinoša. Kazrozes der audzēju profilaksei, it īpaši to, kas rodas uroloģiskā zonā un prostatā, kā arī palīdz no audzējiem atveseļoties. Šis augs spēj attīrīt organismu no lieka, ar pārtiku uzņemta hormonu un E vielu daudzuma, kas gandrīz neizbēgami pavada mūsdienu pārtikas lietotājus. Kazrozes tēju var dzert visi bez ierobežojumiem, tā ir garšīga un noder katram cilvēkam.

Ir vēl daži vīriešu augi, ko vēlams pazīt vismaz pēc vārda. Jau minētie tīruma nauduļi ir tāda kā „vietējā viagra”, tikai jālieto regulāri vismaz mēnesi, lai gūtu stabilu efektu, un jākombinē ar citiem atbilstošiem augiem un dziedniecības paņēmieniem.  Nauduļi ir samērā izplatīta lauku nezāle, kas mēdz ieviesties arī mazdārziņos. Ja sievas tos laicīgi atpazītu, visdrīzāk tik centīgi vairs dobes neravētu…. Ļoti noderīgs dārza augs vīriešiem ir lupstājs – tas izskatās pēc lielas selerijas, bet smaržo savādāk – spēcīgi un specifiski. Lupstājs ir gan labs gremošanas uzlabotājs un skābuma regulētājs, gan arī izcils prostatas dziednieks. Tējā liek visu augu. Sēklām un saknēm piemīt arī potenci veicinošas īpašības. Līdzīgi (tikai nedaudz vieglāk) iedarbojas pētersīļi, turklāt tie uzlabo arī smadzeņu darbību, galvas asinsriti, atmiņu un domāšanu. Šiem augiem radniecīgas ir dilles un selerijas, kā arī izplatītās nezāles gārsas. Dillēm bez visa iepriekšminētā raksturīga laba spēja attīrīt limfu un uzlabot ādas izskatu, selerijas veicina gremošanas un zarnu darbību, bet gārsas iekustina stīvas locītavas un skalo sāļu nogulsnes. Tipiskās vīriešu problēmas efektīvi samazina kukurūzas vīrišķo ziedu uzlējumi, vienīgi, tos ievācot, jāraugās, lai kukurūzas lauks pirms tam nebūtu miglots ar kādām ķimikālijām. Asinscirkulācijas problēmas, kas ir daudzu veselības traucējumu (arī pavājinātas potences) pamatā, var uzlabot ar asinszāles palīdzību. Asinszāle ceļ asinsspiedienu, tāpēc, ja spiediens ir paaugstināts, jāpievieno kāds to līdzsvarojošs augs, piemēram, lazda vai vilkābele. Arī depresiju, (kas ir mūslaiku „mēris”), asinszāle ļoti labi atvaira, nostiprinot un līdzsvarojot nervu sistēmu, kā arī atjaunojot pareizo hormonu līdzsvaru ar dabīgo antidepresantu vielu palīdzību. Visiedarbīgākās ir divmāju asinszāles, bet lietojamas ir visas sugas! Zvērene, populārā tīrumu un ceļmalu nezāle, arī ir augs, kas satur vīrišķo enerģiju, atjauno asins sastāvu un dziedē gan prostatas, gan citus iekšējos iekaisumus. Mitrās pļavās un grāvmalās nereti var atrast vējmietiņus ar slaidām, violetām ziedu vālītēm – arī tie ir labi imunitātes un vīriešu veselības augi. Vīrišķā spēka daudzumu labi pavairo daži eksotiski augi, kas labprāt aug mūsu dārzos – citronliāna, zeltsakne, arālija un eleuterokoks. Tie visi ir tonizējoši augi, kas stimulē nervu sistēmu, vairo enerģiju un dzīvesprieku, uzlabo seksuālās spējas, kā arī pasargā no ļaundabīgu audzēju veidošanās. Zeltsakne jeb rožainā rodiola ir sukulents lakstaugs, citronliāna –liela auguma vīteņaugs ar ļoti sulīgām, vitamīniem bagātām odziņām, bet arālija un eleuterokoks aug kā nelieli kociņi ar dekoratīvām lapām. Iedarbīgas ir šo augu visas daļas – ziedi, ogas, mizas un lapas.

>>III<<<

raksts no žurnāla TAKA 2017.gada arhīva.

Marija Blūma-Kauliņa, ezoteriķe un zāļu sieva

Par vīriešu un dažādām citām tējām var interesēties Marijas mājaslapā www.moirunams.lv. Turpat arī informācija par pirtslietām, dziednieciskajām kapara rotām un iespējām iegādāties jau gatavas tējas un to maisījumus.”

 

 

Jums var arī patīk